HABERLER

ORA – Oxford Readers’ Academy – Yarışması


Sevgili Öğrencilerimiz,

Oxford University Press Türkiye’nin düzenlediği 3. Oxford Readers’ Academy Reading Competition’a katılmak ister misiniz?

Bu yıl 3.sü düzenlenen yarışmanın ilkine katılmış, öğrencilerimizden Bentsu Tarak’ın dereceye girmesiyle gururlanmıştık.

Peki nedir bu Oxford Readers’ Academy (ORA) Reading Competition? 

 • Yarışmanın amacı öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek, özgüvenlerini arttırmak ve otonom olmalarını sağlamak, kendi öğrenme süreçleri üzerine yansıma yapmalarına yardımcı olmak, kendi verdikleri kararlar doğrultusunda yaratıcılıklarını da kullanarak bir ürün ortaya çıkarmalarını sağlamak ve tabiki severek yaptıkları bir alışkanlık olarak okumayı teşvik etmek.
 • Yarışma Türkiye’de olan tüm üniversitelerin hazırlık ve 1.sınıf öğrencilerine açık.

Peki ne yapmak gerekiyor ORA Reading Competition için?

 • Oxford Academy Readers serisinden seviyenize uygun ve hoşunuza gideceğini düşündüğünüz bir kitap almanız… Nasıl kitaplar var diye merak ediyorsanız buraya ya da burayatıklayabilirsiniz.
 • Kitabı okumak ve size verilecek “task” doğrultusunda ilgili sorular cevaplamak. Nedir bu sorular? Kısaca söylemek gerekirse: 200 kelimeyi aşmayacak şekilde bir özet, en sevdiğiniz karakter, okuduğunuz kitaptaki en çarpıcı olay, bu kitabı birine önerip önermeyeceğiniz, kitabın neresinde ne tür bir değişiklik yapmak istediğiniz ve bu projeden ne öğrendiğiniz.
 • Sadece bu soruların cevabı yetmiyor ama… Bu sene “Shoot Your Book” sloganıyla yapıyorlar yarışmayı. Yani tüm bunları bir kurgu içerisinde video haline getirmek gerekiyor. Bir kaç örnek var bakmak isterseniz: Örnek 1, Örnek 2, Örnek 3, Örnek 4
 • Bu videoların uzunluğu, tarzı vs tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Bir kısıtlama yok.
 • Yarışma için bir takvim var belirlenen. Ancak okul içinde biz kendi takvimimizi belirleyebiliyoruz.
 • Üniversiteler kendi bünyelerinde verilen kriter doğrultusunda belirledikleri finalistleri OXford’a bildiriyor ve sonrasında üniversitelerden bağımsız bir jüri tüm ürünleri değerlendiriyor ve ülke çapında dereceye giren 10 öğrenci seçiliyor.
 • Kriter ne diye merak ederseniz kısaca şöyle: Fikirler, Değişim, Ürün ve Yansıma başlığı altında dört bileşen 1 (below average) 5 (outstanding) olmak üzere değerlendiriliyor. Ideas kısmında özet, karakter, çarpıcı olay, tavsiye ve sizin dil becerileriniz göz önünde bulunduruluyor. Değişim kısmında ise kitapta neyi değiştirdiğiniz (nedenleri ile beraber) ve bu değişim sonunda olayların nasıl geliştiği var. Üründe ise tamamen yaratıcılık ön planda. Yansıma bu süreçte sizin neleri öğrendiğiniz ve bu öğrendiklerinizi ürünle nasıl ilişkilendirdiğiniz önemli.
 • Dereceye girenlere ne yapılacak peki? Bir kere tüm katılımcılara Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu olarak bir sertifika vereceğiz. Ülke çapında dereceye girenler için ise durum şöyle: İlk üçe girenlerApple şPad mini Wi-Fi 64 GB, GB ve bu iPad’de OLB üyeliği, yani yayınladıkları kitaplara erişim, ORA ve OUP markalı tişört, madalya ve sertifika alacaklar. 4-10 arasında olanlar ise bahsedilen tişörtlere, madalya ve sertifikaya sahip olacaklar.
 • Bu süreçte size “mentor” olarak yardımcı olan hocalara da ufak hediyeler var. 

Bu yarışmaya katılmak isterseniz, 

 • anadoluogrencibirimi@gmail.com ya da mmunver@anadolu.edu.tr adresine Ad-Soyad, Kur, Sınıf, Telefon numarası bilgilerinizi gönderin.

Etkinlik Odasına (A007) gelerek detayları sorabilirsiniz. Meral Melek Ünver hocamız tüm öğrencilere “mentor” olma konusunda gönüllü… yukarıda email adresi var. Sınıf hocalarınızdan size mentor olmak isteyenler var ise kendi isminizle beraber hocanızın ismini de maile yazabilirsiniz.

 Önerilen takvimden önce bitirmek istediğimizi söylemiştik yukarıda. İkinci döneme sarkmasını istemiyoruz. Taslak takvimimiz nedir peki?

 • 29 Kasım’a kadar başvuruları alacağız. Bu arada başvuranlar okumak istedikleri kitapları belirleyecekler.
 • 2-13 Aralık arası kitap okunup sorular ile ilgili taslak hazırlanması
 • 16-27 ARalık arası video çekimi
 • 10 Ocak (Dönemin son günü proje teslimi)

Süreç boyunca taslak hazırlanması, videonun kurgulanması vb için mentor hoca ile sürekli iletişim halinde olunacak.

Biz heyecanlıyız. Hep beraber güzel bir projeye imza atmak isterseniz bekleriz.

Meral Melek Ünver

A007