Başarı Hikayeleri

Anday Ergen


Merhabalar. Ben Anday Ergen. Geçen sene isteğe bağlı İngilizce okumuştum. Seviye Tespit Sınavına girmeme rağmen D kurundan başlayıp, C kurundan hazırlığı başarılı olarak tamamlamıştım. Sizlere bir kaç deneyim ve görüş paylaşmak istiyorum.

Önceki yıllarımda İngilizcem çok kötüydü, ne kelime ne gramer ne de listening yeteneğim vardı. Ama hepsi için sizlere önerilerim olacak:

Hocalarımız dersleri işlerken her zaman tahtanın bir kenarına bilinmeyen kelimeleri yazar. Bunları ünite ünite not alıp ”Quizlet uygulamasına yükleyip oradan çalışabiliriz ve ara sıra derste başka şeyler yapmak için bu uygulama üzerinden kelime oyunu oynayabilirsiniz ya da bilmediğiniz kelimelerle kendinize göre basit cümleler kurmayı deneyebilirsiniz.

Bence gramer için en önemli şey derste öğrenmek çünkü derste temelden başlayıp örneklerle pekiştiriliyor. Kısa bir süre bu konuya çalışmamış olsanız bile sıfırdan başlamanıza gerek kalmıyor. Derste dinlemedeniz ya da dinlediniz ama anlamadınız o zaman kesinlikle ”Self-Study” derslerine katılın. Çoğu kişi bu dersi gereksiz görüyor ama anlamadığınızda en etkili yol bu ve genellikle katılım 5 kişiyi geçmiyor. O yüzden derste çekindiğiniz ya da soramadığınız soruları rahatça sorabilirsiniz. Ben sırf  ”Relative Clauses” için 3 farklı hocanın Self-Study dersine gitmiştim yani kendi hocanızdan anlamadınız ya da problem yaşıyorsunuz başka hocaların Self-Study dersine rahatça gidebilirsiniz. (Editörün notu: Self-Study dersi Developing Skills olarak programa dahil edildi bu sene. Self-Study yerine hocalarınızı ofis saatlerini etkili olarak kullanabilirsiniz.)

Listening başlangıçta en kolay gelen parçaydı benim için çünkü yön tarifi ya da ”wh- question” soruları soruluyordu. Ancak 2. dönemden itibaren işler çok değişiyor. İlk dönem yavaş listening parçaları, net, anlaşılır ve parçayı dinleme sırasına göre sorular vardı. 2.dönem çok çok hızlı, zor anlaşılan (Hindistanlı birinin konuşması gibi) ve farklı formatlarda sorular soruluyor. Ayrıca ilk dönem günlük konuşma parçaları verilirken 2.dönem bilimsel makale (tekerleğin icadı gibi) listeningleri oluyor. Bunun için günlük 2-3 tane listening parçası dinleyip sorularını çözebilirsiniz.

Kulağa klişe geliyor ama 9 ayda bir dili sıfırdan öğrenmek için emek harcamanız gerekiyor. Bu saydıklarımı günlük olarak 2-3 saat içinde yapılabiliyor. Ayrıca speaking ve listening geliştirmek için hocalarınızdan dersleri büyük oranda İngilizce işlemesini isteyin. Eğer zamanınız varsa okuldaki etkinliklere katılın. Mesela ben ”Puzzle Fun” etkinliğine katılmıştım. D kuru olarak üst kurların puzzle çözerken yüzlerce kelime öğrenmiştim. Etkinlik sırasında yeni insanlarla tanışıp onların da görüşünü alabilirsiniz. Kendinizi hem dil olarak hem de kişisel gelişim olarak geliştirmenizi tavsiye ediyorum. En iyi şekilde yararlanmanız umuduyla herkese başarılar diliyorum.

Screen Shot 2019-09-24 at 19.36.50