Başarı Hikayeleri

Havva Gökçe


Merhaba arkadaşlar ben Havva Gökçe.

Ben A.Ü. YDYO ‘ da  2018-2019  Hazırlık Dönemini başarıyla tamamlayan öğrencilerden biriyim . Size bu bir sene içerisinde yaptıklarımdan birazcık bahsetmek isterim .
Hazırlığın ilk haftası herkes sınavların zorluğundan bahsediyordu. Kimi zaman  “B ” kurunun bile geçemediği Yeterlilik Sınavı’ndan kaldı ki   “D ” kurundan gelenler geçsin.. Evet ben  de  “D ” kurundaydım ..
Herkes bunları konuşurken benim aklımda sadece İngilizceyi nasıl iyi öğrenebilirim, hangi teknikleri kullanmalıyım, Erasmus hayalimi nasıl gerçekleştirebilirim gibi kaygılar vardı . Zaman geçtikçe dersler zorlaştı benim için. İnanır mısınız ben  ” was , were ” ün nasıl ve nerede kullanıldığını daha yeni idrak etmiştim 🙂 evet bu kadar da kötüydüm .. Derslerin zorluğu ile birlikte benim kaygılarım da artıyordu, ailemden ayrı yeni ve yabancı bir şehirde yaşamaya çalışmakta cabası.. İlk başta bu şehir de beni korkutmuştu  ama zamanla onu da sevdim, ona da alıştım tıpkı derslerin zorluğuna alıştığım gibi. Yapacak hiçbir şey yoktu, bu benim kendi özgür irademle seçtiğim bir yoldu ve her türlü zorluğa da katlanmaya hazırdım .
Ve sonra birgün hocalarımızın katılmamızı şiddetle tavsiye ettiği bir etkinlik düzenleniyordu okulda ” Cultural Exchange Day “. Bu etkinlik farklı ülkelerden gelen Erasmus öğrencileri ile buluşma ve konuşma fırsatı sunuyordu  bu etkinlik bize.. . Ben hayatım boyunca hiç farklı milletten biri ile konuşmamıştım ve bu etkinlik benim için biçilmiş kaftandı. Şu da bir gerçekti ki hala çok kötü bir ingilizceye sahiptim iletişim kurmak için ama her şeyi göze aldım ve etkinliğe ben de katıldım .. Çat pat İngilizcem ile dışarıdan belki de çok komik görünüyordum :)) ama bu durum benim umrumda bile değildi çünkü ben kendimi aşmıştım, en azından bir basamak ve bu bana farklı ülkelerden  birkaç iyi ve  güzel  arkadaş kazandırmıştı.
Demek istediğim dil öğrenmek, sadece sizin derslerde size verilenleri yapmanız   ile bitmiyor. Extra  kendinize bir şeyler katmak için çabalamalısınız. Okul sonrası düzenlenen etkinliklere katılmak gibi, İngilizce altyazılı dizi -film izlemek ya da İngilizce kitaplar okumak gibi.. Ben bunların farkındaydım, çok sık olmasa da etkinliklere katılıyordum ve bu etkinlikler bana çok şey kattı .. Özgüvenim artmıştı ve artık dili rahat kullanabiliyor, hata yapmaktan korkmuyordum ..
İlk günden okulun sonuna kadar hocaların sürekli söylediği gibi “Dil nankördür ve onu sürekli kullanmak gerekir unutmamak için” ben de edindiğim yabancı uyruklu arkadaşlarım ile iletişime geçtim ve hala da konuşuyoruz..
Size tavsiyem eğer gerçekten bir şeyi öğrenmek ( yapmak ) istiyorsanız, onun için risk almaktan asla korkmayın ve çaba harcamaktan çekinmeyin.. . Ben en dipten başladım ve başardım …