HABERLER

Nedir Anadolu Hazırlık?


Üniversite sınav sonuçları açıklandı… aldığınız puanları öğrendiniz. Şimdi tercih zamanı. Umarız istediğiniz bölümlere yerleşirsiniz.

Anadou Üniversitesi (AÜ)  ya da Eskişehir Teknik Üniversitesi’ni (ESTÜ) tercih edecek öğrencilerden bu süreçte bize sorular geldi hazırlık eğitimi ile ilgili. Dolayısıyla biz de bu yazıyı yazmaya karar verdik

Kimler İngilizce hazırlık eğitimi alır?

AÜ ve ESTÜ’de eğitim dilinin tamamen Türkçe, tamamen İngilizce ya da kısmen İngilizce olduğu bölümler vardır (Örneğin, AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme (%100 İngilizce);  İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü (%30 İngilizce); Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü (Tamamen Türkçe; ESTÜ Çevre Mühendisliği (%30 İngilizce); Elektrik Elektronik Mühendisliği (%100 İngilizce); Uzay Bilimleri ve Havacılık Fakültesi, Uçak Motor Gövde Bakım (Tamamen Türkçe). Bu bölümlerin hangileri olduğu tercih kılavuzunda bulunmaktadır. Seçtiğiniz bölümde eğitim dili İngilizce ise (kısmen ya da tamamen) o bölüme kayıt yaptıran öğrenciler için hazırlık eğitimi zorunlu demektir. Ancak eğitim dili Türkçe olan bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerde istedikleri takdirde kayıt sırasında hazırlık eğitimi almak istediklerini belirterek İngilizce hazırlık okuyabilirler.

Ayrıca okulumuzda Almanca, Fransızca ve Rusça hazırlık programları da vardır. Almanca Öğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği ve Rus Dili ve Edebiyatı öğrencileri bu hazırlık programlarında eğitim alırlar. 

İsteğe bağlı ve zorunlu hazırlık eğitimi alanlar için eğitim programı ve başarı koşulları farklı mı?

Mevcut yönetmeliğe göre her iki gruptaki öğrenciler için program ve başarı koşulu aynıdır.

İsteğe bağlı hazırlık okuyanlar hazırlık eğitiminden vazgeçebilirler mi?

E-devlet üzerinden kayıt yaptırırken hazırlık eğitimi almak istediğini belirten öğrenciler 2019-2020 Öğretim Yılı Güz Dönemi ekle-sil haftasında hazırlık eğitimi almaktan vazgeçebilirler. Benzer şekilde hazırlık eğitimi almaya kayıt sonrası karar veren öğrenciler de ekle-sil haftası kapsamında hazırlık eğitimi almak istediklerini bölümlerine başvurarak bildirebilirler. 

Edit: Bununla ilgili duyuruya websitesinden ulaşabilirsiniz. (tıkla)

Zorunlu hazırlık olan bir bölüme yerleşirsem hazırlık okumadan bölümüme başlamak mümkün mü?

Daha önce bir üniversitede hazırlık okuyup başarılı olduklarını belgeleyen öğrenciler ile, YÖK tarafından geçerliği kabul edilen sınavlardan üniversite senatosu tarafından belirlenen puanı alan öğrenciler hazırlıktan muafiyet talep edebilirler. YDS, e-YDS ve YÖKDİL’den 60 ve üzeri puanı olan öğrenciler gibi…  Ya da 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak olan  Yeterlik Sınavında başarı gösteren öğrenciler bölümlerinde eğitimlerine başlayabilirler.

Edit: Bu durumdaki öğrenciler kayıt sırasında bölümlerine belgelerini teslim ettiler. YDYO’dan görüş sorularak uygun olanlara muafiyet verildi.

Hazırlıkta dil seviyesi nasıl belirleniyor?

Yeni kayıt olan öğrencilerden isteğe bağlı ya da zorunlu hazırlık okuyacak olanlar ile bir önceki yıl hazırlık okuyup başarısız olan öğrencilerden hazırlık eğitimine devam edecek olanlar  9 Eylül 2019’da sat 10:00’da yapılacak olan Seviye Tespit Sınavına girecekler. Bu sınavla ilgili detaylı bilgiye buradan (tıkla) ulaşabilirsiniz. Sınav sonucuna göre öğrenciler ilgili seviyelere yerleştirilirler. 

Seviye Tespit Sınavından 60 ve üzeri alan öğrencilerin 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak olan Yeterlik Sınavına girme hakları vardır. Bu sınavla ilgili detaylı bilgiye buradan (tıkla) ulaşabilirsiniz. Yeterlik Sınavından 60 ve üzeri alan öğrenciler hazırlıktan muaf sayılır ve bölümlerinde eğitimlerine başlayabilirler.

Dil seviyemizin belirlenmesi için yapılacak olan sınava (STS) girmezsek ne olur?

9 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan bu sınav sizin hazırlık eğitiminizin gidişatını direkt olarak etkileyeceğinden son derece önem arz etmektedir. Bu sınavdan aldığınız puana göre yerleştiğiniz seviyeye uygun olan programı göreceksiniz. Eğer sınava girmezseniz en alt seviyeye yerleştirilirsiniz ve sonrasında bir değişiklik talep edemezsiniz. “Temelden başlamak istedim, uzaktı gelemedim, önemli olduğunu bilmiyordum” gibi gerekçelerle sınava girmeyen bir çok öğrenci İngilizce alt yapısı olduğu halde en alt kurdan başlar ve sonrasında bu sınava tekrar girme imkanı yoktur. Öğrencinin sözel beyanına göre işlem yapılmamaktadır. 

Tekrar ediyoruz: 9  E y l ü l  2019’da saat 10:00’da İki Eylül Kampüsünde bulunan Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacak   S e v i y e   T e s p i t    S ı n a v ı n a    girmeniz önemlidir!

Üniversite sınavı için çok çalıştım. Bir yıl hazırlık okuyup dinlenmek istiyorum. Sizce nasıl bir fikir?

Bizce hiç iyi bir fikir değil 🙂 Hazırlık programı (hangi dilde olursa olsun) yoğun bir program. Haftada 5 gün ve her gün en az dört en fazla altı saat ders var. Yani 22 ya da 24 saatlik bir programınız olacak burada. Sınıf içi katılım, ödevler, sunumlar, kısa sınavlar vb derken dil öğrenme sürecinizce dil becerilerinizi geliştirecek bir çok sorumluluğunuz olacak. Tüm bunları yaparken elbette dinlenebilirsiniz şayet gelecekle ilgili net hedefleriniz varsa ve kariyer planlamanızı sadece diploma sahibi olmak üzerinden yapmadıysanız. Bildiğiniz gibi bir çok üniversite mezunu var ve sizi diğerlerinden farklı kılacak özelliklerden sadece bir tanesi dil biliyor olmak. Eğer siz “ben yabancı dil bilmesem de olur” diye düşünüyorsanız karar vermeden önce iki kez düşünün deriz.

Edit: Sınavlar yapıldı bitti. 

Hazırlık okulunda devam zorunluluğu var mı?

Evet, var. Derslerin %85’ine devam etmeniz gerekiyor. Her seviye için verilen devamsızlık limitini aşmanız halinde devamsızlıktan kalıyorsunuz. Sağlık raporları vb devamsızlık için geçerli sayılmıyor.

Hazırlık okulunda bölümümle ilgili İngilizce görecek miyim?

Hayır. Hazırlık okulunda öğrenim gören öğrencilerin bölümleri birbirinden farklı ve her öğrenci Seviye Tespit Sınavından aldığı puana göre bir seviyeye yerleştiriliyor. Dolayısıyla bir sınıfta farklı fakültelerden öğrenciler bulunuyor. Hazırlık okulunun amacı genel İngilizce altyapısını oluşturarak öğrenciler hedef dilde okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini kazandırmak. Bölümlerinizde gerekli olan teknik İngilizce fakültelerinizde derslere başladığınızda alacağınız bir ders olarak karşınıza çıkabilir.

Dersler nasıl olacak? 

Dersler (tüm hazırlık programlarında) bütünleşik olarak işlenir. Yani ayrı bir dilbilgisi, yazma, konuşma dersiniz olmaz. Hepsi birbirini takip eder ve içiçedir. Bu demek oluyor ki tüm dil becerileri (okuma, yazma, konuşma, dinleme) ve dilbilgisi ile kelime bilgisi bütünleşik olarak işlenir. Tüm becerileri edinebilmeniz ve pekiştirebilmeniz için yapılan sınıf içi ve dışı etkinliklere katılmanız ve öğrenci sorumluluklarınızı yerine getirmeniz beklenir.

Mevcut durumda bir değişiklik olmazsa her bir sınıfın üç hocası olur ve birinin bıraktığı yerden diğer hoca devam eder. Hemen her hafta yapılması gereken ödevler olur ve zaman zaman gelen habersiz quizler. Güz dönemi başladıktan sonra sekiz hafta ders yapılır ve dokuzunca hafta 1.vizelere girersiniz. 16 hafta bittikten sonra da finallere. Bu arada dönem boyunca yaptığınız tüm sınıf ve laboratuvar ödevleri, quizler, ders içi katılım vb sizin 2. vize notunuzu oluşturur. Tüm bunlarla ilgili bilgi Öğrenci El Kitabında mevcuttur.

Edit:

Ders başlangıç saati :Dersler tüm hazırlık programları için saat 9:15’te başlar ve kura göre öğleden sonra iki ya da üç gün 16:00’da biter. İlk günden itibaren yoklama alınır. 

Sınıf listeleri ve kurlar: Hala STS ve YTS yapılıyor MYP, YÖS ve DGS öğrenciler için. Henüz listeleri sonlandıramadık. Cuma akşamına kadar (20 Eylül) açıklamaya çalışacağız.

Ders programları: Derslik kapılarında ders programlarınız olacak. Herkes için standart program olacağından derslerin başlangıç ve bitiş saatleri aynı. Geldiğinizde bir fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ders kitapları: 23 Eylül’den itibaren ders kitapları ve yardımcı “pack” YDYO’da satılacak İngilizce hazırlık programı için. Diğer hazırlık programlarında hocalarınız sizleri ilk gün bilgilendirecek. 

  • 2019-2020 Öğrenci El Kitabına buradan (tıkla) ulaşabilirsiniz. Bir çok sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz.
  • Daha önce hazırlık okumuş ve başarılı olmuş öğrencilerimizin başarı hikayelerine buradan (tıkla)ulaşabilirsiniz. Bir de bir öğrencimizin blog yazısı var. O da burada (tıkla)Burada da (tıkla) videolar varmış 🙂 Youtube kanalımızın takip ettiği kanallar size dil öğrenme sürecinde faydalı olacak olanlardan seçilmiştir. Onlara bakıp sizler de ilginizi çekenleri takip edebilirsiniz.
  • Aşağıda blog sayfasının başlığını görüyorsunuz. Yeşil renkli ikonlar bizim Facebook, websitesi, Instagram ve Youtube kanalımızın kısa yolları. Aklınızda bulunsun.

 

 

Screen Shot 2019-07-19 at 12.51.26.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.