Başarı Hikayeleri

GÖRKEM YILDIZ


Hayatın en enteresan yanı bize başa çıkmamız için verdiği zorlukların matruşka bebeği misali önceden fark edilemez ve iç içe geçmiş bir biçimde olmasıdır. Tam başardım bir düzlüğe çıktım derken yepyeni bir zorlukla karşımıza çıkmasıdır. Benim için Anadolu Hazırlık’ta bu şekildeydi. Önceden kestiremediğim ve biranda karşıma çıkan, geçmek zorunda kaldığım bir yol.
   İlk zamanlarımda her ne kadar umutlu olmaya çalışsam bile çevremde konuşulan şeyler yani hazırlığın inanılmaz zor olduğuyla alakalı olan hikayeler beni iyice korkutmuştu ve karamsarlığa itmişti. Lakin bir yarışta er yada geç kazananı kazanmayandan ayıran bir an gelir. Benim içinde böyle bir an gelmişti ve birçok karar almıştım. Aldığım en önemli karar; artık bu işe inanarak sarılacağımla ilgili olan karardı. Bundan sonra ki süreçte artık sınıfta ki en başarılı öğrenci olmaya değil, en çok istekli ve kendini 4 yıl sonraki hayata en çok hazırlamaya çalışan öğrenci olmaya adadım. Kendime özgü birtakım kolay çalışma metodları geliştirdim ve artık hazırlığa kendi isteğimle geldiğim ve iplerin sadece bende olduğu bir yer gibi bakmaya başladım, kısacası kendi güvenli ortamımı yarattım. Yararlı olduğuna kanaat getirdiğim İngilizce belgeleri ve pdf dosyalarını sınıf grubuma atmaya, İngilizce ile alakalı herşeyle ilgilenmeye ve en garibi artık sınıfa ünlülerin fotoğraflı İngilizce sözlerini asmaya başladım. Çünkü bu hayatta bir insan, çevresindeki insanların ortalaması kadardır bu yüzden çevreme de katkı sağlamaya çalıştım. Tabi bunca şey yaptıktan sonra kendi fotoğraflı sözümü asmadan da olmazdı, onu da astım.
   Genelde öğrenciler öğretmenlerin sadece birtakım çıkarlar için kendileriyle ilgilendiklerini söylerler lakin bunun ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha burada anladım. Her türlü sorunuma hiç düşünmeden çözüm bulmak için koşan öğretmenlerim, belki de bugün bu yazıyı yazabilecek seviyede olmamın en büyük nedeni sizlersiniz. Meral Öğretmenim, Derya Öğretmenim, Fatma Öğretmenim, Filiz Öğretmenim, Dilek Öğretmenim ve emeği geçen yada geçmeyen tüm öğretmenlerim iyi ki varsınız. Yaptığım ya da yapacağım tüm güzel şeylerin asıl mimarı sizlersiniz.
   Bana dönecek olursak, bu çalışma düzenini 3-4 ay daha sürdürdüm ve sonunda Mart Ayı’nda girdiğim bir yabancı dil sınavında geçtim.Okuluma dilekçemi Nisan Ayı gibi verdim ve artık yarı üniversite yarı 13. sınıf öğrencisinden, gerçek bir üniversite öğrencisine terfi ettim. Benim için çoğu şey değişti ve değişmeye de devam edecek lakin baki kalacak olan benim inancım olacak, İngilizce’yi gerçekten iyi öğreneceğime olan inancım. Çünkü biliyorum ki işlemeyen demir paslanır. Sınıfa astığım ve kişisel sloganım olarak kullandığım söz: “In fact I’m ordinary. What makes me extraordinary is that I focus on solutions not problems.” Hayatta karşılaştığınız her sorunu çözebilme büyüklüğüne sahip olabilmeniz ümidiyle hoşçakalın.
Good luck with your studies.
** Görkem’in de yazısının bulunduğu “Voices from AUSFL” Mart ayı baskısı için buraya tıklayın.