Başarı Hikayeleri

SAMET TAŞTEKİN


Adım Samet. Hazırlık sınıfını ilk yılımda başarıyla tamamladım. Aslında böyle bir yazı yazmayı sınavdan önce de düşünmüştüm. Anlatacak çok şeyim var. Okumaya devam edin..

Hazırlık öncesinde İngilizce seviyem gerçekten iyi değildi. Bu yüzden seviye tespit sınavı bana bunu tekrar hatırlattı. Bu sınavdan komik bir puan almıştım. Zaten buna hazırlıklıydım ve çalışmam gerektiğini düşünmeye başladım.

Hazırlıkta D kurundan yani seviyesi en düşük olan kurdan başladım. Bu kuru genelde seviye tespit sınavına girmeyenler, sınava girip düşük puan alanlar oluşturuyor. Sonuç olarak gerçekten başlangıç seviyesinde bir kurdu ve çok temel seviyede İngilizce öğrenmeye başladık. Ancak söylemekte fayda var ki kurlar arasında çok keskin sınırlar yok. Yani yıl sonunda B kurunda başlamış birinden daha iyi bir İngilizceye sahip olmanız zor değil.

Aslında ben İngilizce’ye ilk başladığımda İngilizce’nin bir dersten ötesi olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden Anadolu lisesi sınav dönemi İngilizce çalışma yöntemlerimi geride bırakmaya karar vererek başladım. Bence yeni bir dil öğrenmek yalnızca dili anlamaya çalışmak değil yeni bir kültürü tanımaktır da. Bu yüzden İngilizce öğrenme süreciniz yalnızca sınavı geçmeye odaklı değil, öğrenmeye odaklı olmalı. Ben bu doğrultuda hayatımı İngilizce ile şekillendirmeye başladım.

Okuma – Normalde okumayı seven insanlar için İngilizce öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Ben okuduğum Türkçe bir kitabın İngilizcesini bulup okumaya çalışıyordum. İnternetten sevdiğim kategorideki haberleri İngilizce seviyeme uygun olarak takip ettim. Ayrıca seviyenize uygun olarak paragraflar, makaleler okuyabilirsiniz.

Yazma – Okulun başlarında henüz İngilizce seviyem iyi olmadığı için yazma konusunda çok eksiktim. Ancak daha sonra sık sık bir şeyler yazmaya karar verdim. Bazen bu gün içinde yaşadıklarımı yazmak olurdu, bazen de rastgele duyduğum şeyleri yazmaya çalışırdım. Ancak ikinci dönem daha çok paragraflar yazmaya çalıştım. Bu süreçte en önemli şey İngilizcesi iyi olan birinden dönüt alabilmek. Aldığınız dönütler size yaptığınız hataları göstererek daha sonra tekrar etmenizi önleyebilir.

Konuşma – İnsanlar genelde konuşmaktan çekinirler. Bu genelde İngilizce seviyelerinin iyi olmadıklarını düşündükleri içindir. Ancak şöyle bir gerçek var ki konuşma yeteneği yalnızca konuşarak gelişiyor. Aklınızdan kurallı cümleler oluşturmak yerine rastgele denemeye başlayabilirsiniz. Eğer sürekli konuşabileceğiniz birileri varsa çok şanslısınız. Ben bu konuda şanslıydım ve sürekli pratik yapma imkanım vardı. Eğer yoksa da endişe etmenize gerek yok. Çünkü okulda da sık sık İngilizce konuşma imkanı bulacaksınız.

Dinleme – Sanırım genelde en zorlayan bölüm budur. Ancak diğer alanlarda da kendinizi geliştirdikten sonra dinleme yeteneğiniz de doğal olarak gelişme gösteriyor. Dinleme yeteneğinizi İngilizce duyduklarınıza odaklanarak geliştirebilirsiniz. Tabi bunun için de çaba göstermek gerek. İngilizce dizi, film izleyerek bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca dinleme yeteneğinizi geliştirmeniz için birçok online platform bulunuyor.

Ben tüm bu çalışmaları yaparken disiplinli olmaya çalıştım. İstikrarlı bir şekilde çalışmaya devam ettim. Çünkü İngilizce herkesin bildiği gibi tüm dünyanın ortak dili haline geldi. Neden İngilizce öğrenmeniz gerektiğini anladıktan sonra karşınıza yeni bir kapı açılıyor.

Anadolu Hazırlık’ta Eğitim

Anadolu Hazırlık’ta yıl boyu dersleri dinlemeye devam ederseniz birçok konuda yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Anadolu’nun kullandığı kaynaklar gerçekten kaliteli ve öğrenciyi dilbilgisi konularına boğmadan sosyal içeriklerle İngilizce’yi öğretmeye çalışıyorlar.

Ders saatleri çok fazla değil fakat her gün okula gelmek zorunda olduğunuz gerçeğiyle yüzleşmelisiniz. Haftalık 22-24 ders saati var ve devamsızlık konusunda herkesin endişesi var.

Anadolu Hazırlık’ta genel olarak öğretmenlerin deneyimli ve öğrencilere karşı ilgili olduklarını gördüm. Ancak aksini savunabileceğimiz türde öğretmenler de biliyorum. Yıl boyunca öğretmenlerden faydalanmaya çalışın.

Eğer burada yeniyseniz birçok kişiden “abi anadolu hazırlık yhaa, moRug prof çok zor yuhağ” gibi sözler işitebilirsiniz. Bu sözler genelde her sınıftan 2-3 kişinin geçtiği gibi istatistiki bir veriyle desteklenir. Anadolu Hazırlık öğrencilerinin yeterli bir İngilizce’ye sahip olmaları için çalışıyor. Bu doğrultuda İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler de bölümlerine geçmeye hak kazanamıyor. Açıkçası ben çalışan öğrencilerin ekseriyetle başarıya ulaştıklarını gördüm. İngilizce seviyeniz iyi değilse zaten niye geçesiniz ki?

Hoşgeldiniz yeniden. Başarılar dilerim hepinize.