HABERLER

Yeterlik Sınavı / Bütünleme vb ile ilgili sorular


Sevgili öğrencilerimiz,

Yeterlik Sınavı yapıldı ve sonuçları açıklandı. Bu süreçte bir çok soru geldi. Hepsine elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. Bir de buraya not düşelim istedik. İşte gelen sorular ve cevapları.

Edit: Lütfen 59, 5 ve üzeri için 60 olur mu, itiraz etmemize gerek var mı sorularını sormayalım 🙂 

  1. Yeterlik Sınavında (ya da Yeterlik Bütünleme Sınavında)  başarılı oldum. Bölümüme belge vermem gerekir mi?

Eğer bu sene ikinci ya da dördüncü yarıyılını bitirmiş öğrencimiz iseniz sistemde başarı durumunuz görünüyor. bölüme ayrıca bunu bildirmenize gerek yok. Her öğrenci gibi dönem başlarında kayıt yenilemeniz gerek. Kayıt yenileme tarihleri üniversitenin ana sayfasında yayınlanan akademik takvimde var. Oradan bakabilirsiniz.

3 Sınav hakkından faydalanan ya da önceki yıllarda ISB hazırlık okuduysanız sınav sonucunuz tranksriptinize işlenmek üzere yönetim kurulu kararı alınarak rektörlüğe gönderildi. 3SNV hakkından faydalanan ve başarılı olan öğrencilerimiz bölümlerine şahsen giderek (ya da telefonla) yapmaları gereken bir şey olup olmadığını sorabilirler.

    2. Yeterlik Sınavında (ya da Yeterlik Bütünleme Sınavında) başarılı oldum. Orjinal kitap almıştım. Sertifikamı ne zaman alabilirim?

Dördüncü yarıyılı sonunda başarılı olanlar YDYO Öğrenci İşlerinden alabilirler. Onlar hazır. Bir zaman sınırlaması yok almanız için.

İkinci yarıyılı sonunda başarılı olanların sertifikaları geldiğinde duyurularda yayınlanır. Yeni dönem başına yetişir ancak.

    3. Yeterlik Sınavının bütünlemesinde geçme notu nasıl? Değerlendirme farklı mı?

Bütünleme sınavı Yeterlik Sınavının yerine yapılan bir sınav. Tüm değerlendirme sistemi aynı. Yani aktif öğrenci için yine %20+%80 hesaplaması yapılacak. F dilekçesi veren, ISB ve 3SNV için ise sadece Yeterlik Sınav sonucu geçerli olacak. Geçme not 60! 

Edit: Dönem başarısını sağlamış ve Yeterlik Sınavına girmiş öğrencilerden başarısız olanlar Yeterlik Bütünleme Sınavına girdiler. Yayınlanan listelerde başarı notu hesaplanmamıştır. Anasis bütünleme sınavı için parçalı not girişine izin vermemektedir. Notlarınız BAUM tarafından sisteme girilecek ve başarı durumu daha sonra hesaplanarak sizlere yansıtılacaktır.

F, ISB ve 3 SNV grubunda yer alanların geçme notu YTS den alınan nottur. Bu notlar da sisteme en kısa zamanda tek parça olarak girilecektir.

 4. Bütünleme sınavında da başarısız olursam ne yapmam gerekir?

2. yarıyılını (yani ilk yılını) bitirdiysen ve zorunlu hazırlık okuyorsan önümüzdeki yıl hazırlık okuyacak öğrenci kategorisinde olursun. 9 Eylül 2019 tarihinde yapılacak Seviye Tespit Sınavına girecek öğrenci listelerinde otomatik olarak yer alırsın. Bu sınava girip 60 ve üzeri bir not alırsan 10-13 Eylül 2019 tarihindeki Yeterlik Sınavına girer ve başarılı olursan bölümüne gidersin. Yok eğer başarısız olursan STS notuna göre ilgili kura yerleşirsin. STS ye girmeyen öğrenciler en alt kura yerleşirler.

4. yarıyıl sonunda başarısız bitirdiysen programla ilişiğin kesilir. Seçeneklerin şunlar: a) Bulunduğun üniversitede bölümünün Türkçesi varsa oraya geçmek (İngilizce İktisat, Türkçe İktisat gibi) (sorularınız için bölüm öğrenci işleri) b) MYP ile bir Türkçe programa yerleşmek (süreç takvimi için bkz ÖSYM sayfası) c) 3 yıl içinde kullanacağın 3 sınav hakkından faydalanmak (Bunun için duyuruları takip etmeniz ve bölümünüze dilekçe ile başvurmanız gerek) Edit: Bunun için tarihler Ağustos ayı ortasında ilan edilir. Duyuruları takip etmeniz gerek.

5. Bütünleme sınavında başarısız oldum. İtiraz edebilir miyim?

Edebilirsin. Süreç aynı. Sonuçlar açıklandıktan sonra beş iş günü itiraz dilekçesi verilebilir (şahsen veya fax yoluyla. Ancak faxta bir problem var. Dilekçenizi yazıp imzalayıp ydyo@anadolu.edu.tr adresine gönderebilirsiniz. Örnek Öğrenci El Kitabında mevcut.) Sonucu email olarak gönderilir süreç tamamlandıktan sonra.

Edit: Bildiğiniz gibi yazılı ve sözlü anlatım sınavları iki jüri tarafında tüm yıl boyunda kullandığımız kritere göre değerlendiriliyor. İki jüri üyesi birbirinden bağımsız not veriyor ve notlarını karşılaştırıyor. İki jüri üyesi arasında ikiden fazla not farkı olmaması gerekiyor. Sınavdan çıkınca ve sonuçlar açıklanınca “ben tüm sorulara cevap verdim, pairim bir tanesine cevap vermedi ama aynı not aldık” gibi yorum yapan öğrencilerimiz olabiliyor. Tüm sorulara cevap vermiş olmanız cevabınızın doyurucu (açıklamalar ve örneklerle bezeli, mesela), akıcılığınızın problemsiz, kullandığınız dil bilgisi yapıları ile kelimelerin  çeşitli ve doğru olduğu anlamına gelmiyor. İki öğrenci de birbirinden bağımsız değerlendiriliyor. Dolayısıyla içerik, akıcılık, dilbilgisi, kelime ve etkileşim bağlamında farklı puanlar verilebiliyor. Video recordingler ve class presentationları dışında kalan bütün sözlü ve yazılı ödevlerinizde, vize ve finallerde kullanılan kriterin aynısı Yeterlik Sınavında kullanılıyor. FArklı bir uygulama yok yani.

6.  Bu sene ISB hazırlık okudum ve başarısız oldum. Ne yapayım?

Bölümüne dilekçe ile başvur 2019-2020 de eğitimime bölümde devam etmek istiyorum diye. Dilekçe örneği ve tarih bilgisi onlarda. Eğer bölüm öğrenci işlerine ulaşamıyorsan Dekan yardımlığını ya da Fakülte Sekreterliğini dene. Bu sorunun cevabı YDYO’da değil maalesef.

Edit: Bölümünde başladıktan sonra YDYO’nun yapacağı Yeterlik Sınavlarına dilekçe vererek girebilirsin. Bunun için tarihler Ağustos ayı ortasında ilan edilir. Duyuruları takip etmeniz gerek.

Eğer ikinci yıl hazırlık okumak istiyorsan YDYO’ya dilekçe ile başvurman gerek. Başvurun değerlendirilir ve sana dönüş yapılır. 

   7. Hazırlıkta kayıt dondurmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Kayıt dondurma işlemlerini fakülten aracılığıyla yapman gerek. Oraya başvurman gerek.

  8. Bu arada e-yds ve yökdil puanı getirsem muaf olur muyum?

Şu anki kurallara  göre evet. Bu tüm öğrenciler için geçerli. Yani dört yarıyılını başarısız olarak tamamlamış öğrenciler de MYP ile başka bir üniversiteye kayıt yaptırmadıkları sürece bundan faydalanabilirler.

Gelen sorular genelde böyle. Unutmayın akademik takvim sizin yol haritanız. Sınavlar ve kayıt yenilemeler gibi durumlar için ona başvurun. Ayrıca bir çok konuyla ilgili açıklama Öğrenci El Kitabında mevcut. Oraya bakın.

Hepinize başarılar ve iyi tatiller

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.