HABERLER

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sıklıkla sorulan sorular!


  1. 59.5 geçer not mu?

Evet. 59,5 ve yukarı olan notlar 60 anlamına gelmektedir. 59,4 ve altı olan notlar 59 demektir.

2. Bir-iki puanla kaldım. Dilekçe versem sınava girer miyim?

Sınav sonuçlarına itiraz dilekçesi verebilirsiniz, ama bu sınava girersiniz anlamına gelmez. Dilekçenize istinaden not hatası var mı diye gerekli kontroller yapılır ve bir hata varsa notunuza yansıtılır.

3. Notumuza itiraz edebilir miyiz? Süresi ne? Nereye başvuruyoruz?

Evet. YDYO müdür yardımcılığı. Sonuçlar açıklandıktan sonra 5 iş günü içinde dilekçe verebilirsiniz. Detaylar Öğrenci El Kitabında (örnek dilekçe dahil). Dilekçelerinizi imzalı olmak kaydıyla okulun faxına da gönderebilirsiniz. İmzasız dilekçeler işleme konmaz. Fax ya da mail yolu ile dilekçe ilettiyseniz mutlaka okulun eline geçip geçmediğini de telefon ederek kontrol edin. İlgili telefon numaraları websitemizde var.

4.  Proficiency sınav örneği paylaşacak mısınız?

Hali hazırda websitemizde hem seviye tespit sınavı hem de yeterlik sınavı örneği mevcut.

5. Eylül’de yapılacak STS ve YTS sınav süreci nedir?

Tüm detaylar Öğrenci El Kitabında mevcut. Websitesinden online olarak ulaşabilirsiniz.

6.  Bütünleme sınavı var değil mi?

Evet. 24-25 Haziran’da yapılacak. Takvim haftaya yayınlanır.

7. İsteğe bağlı  (ISB) olarak hazırlık eğitimini devamsız ya da başarısız bitiren öğrenciler için yol haritası nedir?

ISB öğrencileri ilk yılları sonunda hazırlıkta başarısız olsalar dahi bölümlerinde eğitimlerine başlayabilirler. Bunun için kayıtlı oldukları programın öğrenci işlerine dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçenin ne zamana kadar verileceği konusunda kendi öğrenci işleri onları yönlendirecektir. YDYO’ya dilekçe vermelerine gerek yoktur.

8. “Bu yıl ISB hazırlık okudum, devamsızlıktan kaldım ya da başarısız oldum. Dilekçe versem bu Yeterlik Sınavına girebilir miyim?” diyenler…

Bunun cevabı hayır. Haziran ayında yapılan Yeterlik Sınavına devamsız ve başarısız olanlar giremez, ISB olsalar bile. Ancak Bu yılı devamsız ya da başarısız olarak bitiren ISB’li öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamak için dilekçe verdikten sonra, YDYO’nun yaptığı duyuruları takip ederek Eylül ayında yapılacak YTS’ye girebilirler. Bunu mezun oluncaya kadar yapabilirler. Başarılı olurlarsa transkriptlerinde hazırlık başarılı yazar.

9. Bu yıl zorunlu hazırlık eğitimi alan öğrencilerimizden ilk yıl sonunda başarısız olan öğrencilerimizi nasıl bir yol haritası bekliyor?

Zorunlu hazırlık eğitiminde ilk yılını başarısız olarak bitiren öğrencilerimiz ikinci yıl hazırlık okuyacak öğrenciler olarak kabul edilir. Eylül ayında yapılan STS’ye girerler, 60 ve üzeri alırlarsa YTS’ye alınırlar. Bu sınavdan başarılı olanlar bölümlerinde eğitimlerine başlarlar. Olamayanlar ise STS puanına göre ilgili kura yerleştirilirler.

10. İkinci yıl sonunda başarısız olan zorunlu hazırlık öğrencilerini ne bekliyor?

Bu öğrencilerimizin YÖK yönetmeliği gereği kayıtlı oldukları programla ilişkileri kesiliyor. Seçenekleri Öğrenci El Kitabında mevcut. Oradan okuyabilirsiniz. Daha sonra anlamadığınız bir şey olursa sorabilirsiniz.

11. Kayıt yenileme işlemleri ne zaman?

Tüm öğrenciler için (ISB ya da zorunlu öğrenciler için farketmez) kayıt yenileme tarihleri akademik takvimde mevcut.  Her zaman akademik takvimi kontrol edip tarihleri kaçırmamaya dikkat edin.

 

Websitesi için tıkla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.