Duyurular, HABERLER

Dönem sonunda sıklıkla sorulan sorulara cevaplar!


Sevgili öğrencilerimiz,

Dönem sonunda aklınıza takılan soruların bir kısmına bu post aracılığıyla cevap vermeye çalışacağız. Gerek Instagram hesabımızdan DM göndererek gerek Facebook hesabımızda gerekse yanımıza gelerek sorduğunuz soruları cevapladık hep. Bu cevapları toplu olarak burada paylaşırsak daha fazla öğrencimizi bilgilendireceğimizi düşünüyoruz.

1. Dönem sonu sınavına herkes girebilir mi?

Hayır. İster isteğe bağlı ister zorunlu olarak hazırlık okusun, devam koşulunu sağlamayanlar giremez.

2. Yeterlik sınavına kimler girer?

Dönemi başarılı olarak tamamlayan öğrencilerimiz girer. Dönem başarısı 1.vizenin %30’u, 2.vizenin %30’u ve dönem sonu sınavının %40’ı alınarak hesaplanır. Başarı notu 60 ve üzeri olan öğrenciler Yeterlik Sınavına girerler.

3. Yeterlik Sınavı başarı notu nasıl hesaplanır?

Yeterlik Sınavı 3 bölümden oluşur. (Sınavla ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada da (tıkla) tam bir sınav örneği var. ) Dönem başarı notunuzun %20 si ve Yeterlik Sınavından aldığının notun %80’i sizin hazırlık başarı puanınızı oluşturur. Öğrenci El Kitabında (tıkla) hesaplama örneklerini bulabilirsiniz.

4. Bütünleme sınavına kimler girer?

Aktif olarak hazırlık eğitimine devam eden, dönem başarısını sağlamış ve Yeterlik Sınavından başarısız olmuş öğrenciler bütünleme sınavına girer.

5. İsteğe bağlı  (ISB) olarak hazırlık eğitimini devamsız ya da başarısız bitiren öğrenciler için yol haritası nedir?

ISB öğrencileri ilk yılları sonunda hazırlıkta başarısız olsalar dahi bölümlerinde eğitimlerine başlayabilirler. Bunun için kayıtlı oldukları programın öğrenci işlerine dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçenin ne zamana kadar verileceği konusunda kendi öğrenci işleri onları yönlendirecektir. YDYO’ya dilekçe vermelerine gerek yoktur.

6. “Bu yıl ISB hazırlık okuyorum, devamsızlıktan kaldım ya da başarısız oldum. Dilekçe versem bu Yeterlik Sınavına girebilir miyim?” diyenler…

Bunun cevabı hayır. Haziran ayında yapılan Yeterlik Sınavına devamsız ve başarısız olanlar giremez, ISB olsalar bile. Ancak Bu yılı devamsız ya da başarısız olarak bitiren ISB’li öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamak için dilekçe verdikten sonra, YDYO’nun yaptığı duyuruları takip ederek Eylül ayında yapılacak YTS’ye girebilirler. Bunu mezun oluncaya kadar yapabilirler. Başarılı olurlarsa transkriptlerinde hazırlık başarılı yazar.

7. Bu yıl zorunlu hazırlık eğitimi alan öğrencilerimizden ilk yıl sonunda başarısız olan öğrencilerimizi nasıl bir yol haritası bekliyor?

Zorunlu hazırlık eğitiminde ilk yılını başarısız olarak bitiren öğrencilerimiz ikinci yıl hazırlık okuyacak öğrenciler olarak kabul edilir. Eylül ayında yapılan STS’ye girerler, 60 ve üzeri alırlarsa YTS’ye alınırlar. Bu sınavdan başarılı olanlar bölümlerinde eğitimlerine başlarlar. Olamayanlar ise STS puanına göre ilgili kura yerleştirilirler.

8. İkinci yıl sonunda başarısız olan zorunlu hazırlık öğrencilerini ne bekliyor?

Bu öğrencilerimizin YÖK yönetmeliği gereği kayıtlı oldukları programla ilişkileri kesiliyor. Seçenekleri Öğrenci El Kitabında mevcut. Oradan okuyabilirsiniz. Daha sonra anlamadığınız bir şey olursa sorabilirsiniz.

9. Kayıt yenileme işlemleri ne zaman?

Tüm öğrenciler için (ISB ya da zorunlu öğrenciler için farketmez) kayıt yenileme tarihleri akademik takvimde mevcut.  Her zaman akademik takvimi kontrol edip tarihleri kaçırmamaya dikkat edin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.