HABERLER

MOCA 2019 – (Meeting of Change Agents) 27 Nisan 2019 tarihinde Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşti.


Ege Üniversitesinin kuruculuğunu yaptığı ve iki senedir çok sayıda üniversiteden öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla düzenlenen MOCA organizasyonuna bu sene Sabancı Üniversitesi ev sahipliği yaptı. 30 dan fazla üniversitenin İngilizce Hazırlık programlarından öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı MOCA konferansının bu seneki teması son yılların önemli konusu “Creativity and Challenge in Learning” idi. Bu sene de Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, İngilizce hazırlık biriminden öğretim görevlisi Gamze Karaşahin ve öğrencimiz Zeynep Seda Akkaya MOCA 2019 etkinliğinde okulumuzu temsil etti. MOCA 2018’de öğretim görevlisi Sinem Türkyılmaz ve öğrencimiz Emre Görkem Aslan, MOCA 2917’de ise öğretim görevlisi Sevgi Şahin ve öğrencimiz Eray Pektaş YDYO’yu temsil etmişti.

MOCA 2019’a katılım sağlayan Zeynep’in bloğumuz için yazdığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

IMG_1642

Herkese merhaba, ben Zeynep seda Akkaya. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda isteğe bağlı hazırlık sınıfı öğrencisiyim ve bölümüm Mimarlık. Bu yazımda size 27 Nisan 2019 tarihinde katıldığım MOICA 2019 etkinliğinden bahsedeceğim.

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz MOCA 2019, Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından ilk olarak hayata geçirilmiş bir projedir. Yabancı dil öğreniminde ihtiyaçlar ve fikirler üzerine gerçekleştirilen bu proje, dil alanında etkin rol oynayan kişilerin bir araya gelip tartışmasını amaçlamaktadır. Projenin amacı; müfredat, test ve değerlendirme, teknoloji kullanımı dahil öğrenim ve öğretimle ilgili herhangi bir konuyu tartışmak ve işbirliği yapmaktır. Pek çok farklı üniversitenin katıldığı bu etkinlikte karşılıklı fikir alışverişi yapmak da amaçlanan diğer konulardan biridir. Bu yılki tartışma konusu ise ‘Creativity and Challenge’ yani yaratıcılık ve yapıcı zorluk. Şimdi ise bu tartışmadan edindiğim bilgileri sizlere aktaracağım.

Öncelikle yabancı dil öğrenmek için başladığımız bu yolda nasıl bir strateji uygulamamız gerektiğini bilmiyoruz. 3-5 ay içinde dili tam anlamıyla öğrenmek istiyoruz ama bunun bazı önemli adımları uygulamadan olmayacağını biliyorsunuz. Bu adımlardan en önemlisi ise bol bol tekrar yapmak ve öğrenmeye çalıştığınız dili hayatınız her anında kullanmaya çalışmaktır. Peki bu dili nasıl ve nerede etkili bir şekilde kullanabiliriz? Bu sırada devreye yaratıcılık giriyor çünkü geleneksel yöntemlerin işe yaramadığını ilkokuldan beri aldığımız dil eğitiminde görüyoruz. Yaratıcılık nedir? Nasıl yaratıcı olunur? Yaratıcılık, doğuştan gelen yatkınlığın çevresel şartlarla birlikte gelişmesi ya da körelmesidir. Aslında hepimiz yaratıcı kişilik özelliğine sahibiz ama her nedense bu özelliğimizi yeterince kullanmayı tercih etmiyoruz. Dilde yaratıcılık ise dili kullanış biçiminizi etkiler ve onu ne kadar etkili kullanırsanız bu dil öğreniminize o kadar katkıda bulunur. Diğer bir konumuz ise Youtube kanallarından ve sosyal medyadan fazlaca duyduğumuz ‘Challenge’ ifadesi. Peki ‘Challenge’ nedir? : Meydan okuma, zorlanma, karşı durma vs. birçok anlamı var ama bizim için challenge demek yapıcı zorluk demektir çünkü yapmaya çalıştığımız her yapıcı zorluk bizi eksiye götürmez ve her zaman bize bir şeyler katar başarısız olsak bile.

Aslında dil öğrenirken de karşımıza birçok yapıcı zorluk çıkar. Eğer biz bunları göz ardı etmeyip üstesinden geldiğimiz zaman başarıya ulaşırız. Mesela her güne yeni bir Challenge ile uyansak nasıl olur? Örneğin; ‘Bugün 15 kelime öğreneceğim’ veya ‘Bugün sadece İngilizce konuşarak hayatta kalmaya çalışacağım’ bunlar  gibi birçok challenge yaratabilir ve uygulayabilirsiniz. Emin olun bir süre sonra bu yapıcı zorluklar eğlenceli bir hal almaya başlayacak ve dil öğreniminde size özgüven katacaktır.

Yaratıcılık ve challenge birbirini besleyen şeylerdir. Aslında yaratıcılık da bir challenge çünkü ortaya koyduğumuz her yeni şey bizi ve çevremizdekileri zorlayabilir. “Bir dili öğrenmek dünyaya açılan bir pencere daha demektir” bu sözle birlikte dil öğrenmenin bir kez daha çok önemli olduğunu vurguluyor ve sözlerime yavaş yavaş son veriyorum.

Umarım bu yazım size bir şeyler katmıştır ve bugünden sonra yeni yapıcı zorluklar denemenizi ve onları isterseniz bana (akkayazeynep156@gmail.com) isterseniz etkinlik odasına (A007) ( anadoluogrencibirimi@gmail.com)  iletmenizi temenni ediyorum. Hepinize bu süreçte başarılar diliyorum.

Keşfedin keşfedilin.

 

27b48cab-e57c-4504-8106-4cca8cf41739.JPG

Daha önce yapılan MOCA event detayları için ise buraya tıklayınız.

Screen Shot 2019-05-03 at 14.55.06.png

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.