HABERLER

Voices from AUSFL – April


Bahar dönemi başlar başlamaz Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça hazırlık programlarında öğrenim gören gönüllü öğrencilerimizle bir proje gerçekleştirmiş ve Voices from AUSFL adını vererek tüm yazıları bir arada yayınladığımız flipbook’u sizlerle paylaşmıştık. (İlgili post için burayatıklayın). Şimdi Nisan ayı projesi ile karşınızdayız:) 

Yazma becerilerini geliştirmek ve kelime bilgisini arttırmak amacıyla yola çıktığımız bu proje için dört hazırlık programından toplam 25 öğrencilerimiz ilgilendikleri bir alanla ilgili araştırma yaptılar ve yazılarını yazdılar. Yazdıklarına dönütler aldılar. Tüm yazılanlar bir havuzda toplandı. Sadece onların yazdıkları yazılar değil aynı zamanda Bahar döneminde çeşitli ödevlerden öğretmenlerimizin bizlerle paylaştığı ürünleri de bu flipbook’a dahil ettik. 

Ve böylelikle 44 sayfalık bu güzel ürün ortaya çıktı. 

Katılımcı öğrencilerimizin  hepsini kutluyoruz ve destek veren öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. 

Voices from AUSFL – April 2019’u ana koridorda panolara asacağız. Sizleri hem ana koridorda olan panolarda yazılanları okumaya davet ediyoruz hem de aşağıda linkini vereceğimiz online versiyonunu okumaya ve yaymaya…

Voices from AUSFL

Sizlerden ricamız Voices from AUSFL – April 2019’a bakıp yorumlarınızı bizlerle paylaşmanız. Şimdiden hepinize teşekkür ederiz.

 @anadoluhazirlik 

11 thoughts on “Voices from AUSFL – April”

  1. The entry about German cuisine seems very interesting. Would love to learn more about world cuisine in the next publications.

  2. I like this newspaper and I like tests so much therefore I like Özge Sen’s article.I have more Bs and I will read these books

  3. “What Characteristics are Critical to Success ?” The entry about prep school. It was so interesting for me because the writer talked about learning methods and mistakes. Congratulations !

  4. Voices from AUSFL – April is a good comunication and information magazine I think. This magazine include lots of useful and significant info. My best part is DREAMS because, I am dreamer person and I like see dreams. I enjoyed this part. I like Voices from AUSFL. Thanks for those preparing. 🙂

  5. I love the newspaper. Especially I loved the writing about different cultures. my favorite part is Interesting food from the world because I learned things I was very surprised.Thanks fot those preparing 🙂

  6. I like this newspaper. I think very nice to see examples from different languages ​​and subjects. My favourite page is INTERESTING FOOD FROM THE WORLD by Begüm Balcı. Congratulations.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.