HABERLER

Bahar Dönemi başlamadan …


11 Ocak 2019 tarihinde derslerin bitmesinin ardından yapılan sınavlar sonrasında başlayan yarıyıl tatili bitmek üzere… 11 Şubat 2019 tarihinde Bahar dönemi başlayacak. Dönem başlamadan bir kaç not paylaşalım istedik sizlerle burada.

2018-2019 Öğretim Yılı Güz döneminde İngilizce hazırlık programında başarı durumu şöyle             

D kuru      %84 başarılı                 

C kuru      %82 başarılı          

B kuru      %93 başarılı

A kuru      %95 başarılı         

Almanca hazırlık programında D kurlarında başarı %77, Fransızca hazırlık programında %84, Rusça da ise %92. Fransızca A kurunda ise %43 lük bir başarı oranı var 14 devamlı öğrenci arasında.  Tüm hazırlık programları için %82 lik bir başarı oranı var.                                                

İngilizce hazırlık programında en çok devamsızlık D kurunda var. 293 öğrencimiz devamsızlıktan kalmış. (Bu öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu ya okula hiç gelmemiş ya da sadece bir iki hafta gelmiş. Bu durum tüm hazırlık programlarının D kurları için geçerli aslında.) C kurunda 101, B kurunda 90 ve A kurunda ise 31 öğrencimiz devamsızlıktan kalmış. 

Biliyorsunuz Güz döneminde sadece en üst kur olan A kuru öğrencileri dönem başarılarını sağladıkları takdirde Yeterlik Sınavına girebiliyorlar. Kur başarılı A öğrencilerimiz, “yabancı dilimi kendi imkanlarımla geliştirmek istiyorum” diye dilekçe vermek suretiyle güz dönemi boyunca okula gelmeyen ve sadece sınav giren öğrencilerimiz, iki yıl hazırlık başarısız olan ve 3 sınav hakkında faydalanan öğrencilerimiz ile 2017-2018 öğretim yılında veya daha öncesinde hazırlık başarısız olmuş ve bölümlerine geçmiş isteğe bağlı öğrencilerimizden bu sınava girmek için dilekçe vermiş olanlar 30-31 Ocak 2019 tarihlerinde  yaptığımız Yeterlik  Sınavına girdiler. Sonuçları açıkladık. Şu an yüzdeler elimizde yok ama en büyük başarı oranı yine A kurunda. Tebrikler.

**** Sınıf listeleri bu hafta içinde açıklanacak. YDYO duyurular sayfasını takip edin. 11 Şubat gününden itibaren yoklama alınacak. ****

Bahar döneminde kur başarılı olan tüm öğrencilerimiz Haziran ayında yapılacak olan Yeterlik Sınavına girecekler.  Bu noktada bir kaç noktaya tekrar dikkatinizi çekmek isteriz:

  • Keyfi devamsızlık yapmayın. Sistemde yoklama girişleri geç açılabiliyor. O nedenle kendi kişisel kaydınızı tutun devamsızlığınızla ilgili.
  • Derslere aktif olarak katılın. Derslerde yeterince konuşma pratiği yapmadığınızda sözlü sınavlarda sıkıntı çekiyorsunuz.
  • Yardım istemekten çekinmeyin. Takıldığınız konularla ilgili olarak arkadaşlarınızdan ve muhakkak öğretmenlerinizden yardım isteyin.
  • Ofis saatlerini ve Self-study saatlerini etkili olarak kullanın. 
  • Ödevlerinizi eksiksiz yapın. Onlar dönüt alabileceğiniz etkinlikler. Aryıca öğrendiklerinizin kalıcı olmasını sağlamaya yarıyor. 
  • Olumlu tutum edinin ve yakınmayı bırakın. Bunlar sizi başarısızlığa götürür ve zaman kaybettirir.
  • Öğrenme sorumluluğunu üzerinize alın. Bu yıl tek yapacağınız şey öğrendiğiniz dile odaklanmak. Yani tek bir dersiniz var sorumlu olduğunuz. Atacağınız her adımın sonuçları var ve bu sonuçları da kabul etmek zorundasınız. Dikkatli olun!

Burada güzel bir Ted Talk var “grit” ile ilgili… burada da time management ile ilgili.  Türkçe altyazılı izleyebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

**** Eğer Güz döneminde zamanınızı etkili kullanmadıysanız ve etkili çalışma alışkanlıkları geliştirmediyseniz, Bahar dönemindeki tempoya uyum sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bunu önlemek için akademik ertelemeden kaçının. Bakın burada akademik erteleme ile ilgili ekşi sözlük entrysi var. Size bir fikir verir. ****

procrastination-motivation-procrastination

esoap.jpg

Son bir şey daha…. Mail, Instagram ve Facebook’ta sorduğunuz sorulardan şu sonuçları çıkardık:

  • Kayıtlı olduğunuz üniversitenin websitesindeki duyuruları takip etmiyorsunuz. Kayıt yenileme vb duyurular ana sayfadan yapılıyor. Bunun takibi sizin sorumluluğunuzda.
  • YDYO’nun websitesinde online olarak erişebileceğiniz ve okulun ilk günü sizlere dağıttığımız Öğrenci El Kitabı’na başvurmuyorsunuz. Bir çok sorunuzun cevabı orada var. İlk önce ona bakıp cevabı bulamazsanız eğer bize sorabilirsiniz.
  • Akademik Takvim takibi yapmıyorsunuz. YDYO akademik takvimi websitemizde var. Keza Öğrenci El Kitabında da. Aynı şekilde üniversitenin akademik takvimi de ana sayfada mevcut. Onlar sizin için önemli takvimler. “Kimse bana söylemedi”, “Duyurularda yoktu.” ve “Arkadaşımdan duydum. Bugün son günmüş.” vs gibi cümleleri sarfetmemek için Akademik Takvimi takibe alın.

Youtube kanalımızda bir kaç başarı hikayesi var (tıkla), bir göz atın isterseniz. Blogda da var (tıkla). Belki okumak istersiniz.

Güzel bir dönem dileriz….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.