HABERLER, Mobil Uygulamalar (İng)

VOSCREEN nedir?


Sevgili öğrenciler,

İngilizce öğrenme sürecinde sizlerden sık sık duyduğumuz cümle genellikle şöyledir :

” Gramerim iyi, anlıyorum ama konuşamıyorum.”

Bu cümleyi aslında dil öğrenmeye çalışan bir çok insandan duyarız. Bu sorunun temelinde, günlük hayatta öğrenilen dile yeterince maruz kalınmaması yatmaktadır. Bu sebeple dil öğrenme sürecinde, sınıf dışında yaptığınız çalışmaların önemi oldukça büyüktür. Bu yazımda, sizlere tam da bu konuda fayda sağlayacak, hem eğlendiren hem de öğreten bir uygulamayı tanıtacağım.

VOSCREEN nedir ve nasıl çalışır ?

Voscreen, İngilizce filmler, diziler ya da çizgi filmlerden kısa kesitleri sizlere sunarak, bu kısa videolarda söylenenlerin Türkçe karşılığının ne olduğunu verdiği iki Türkçe altyazıdan doğru olanı seçmenizi isteyen, hem dinleme hem de çeviri becerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir uygulamadır.

Telefonlarınıza bu uygulamayı indirdikten sonra isterseniz yeni bir üyelik başlatabilir, isterseniz de Facebook hesabınızla eşleştirerek uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

voscreen-1

 

Üye olduktan sonra, karşınıza direkt bir video çıkacaktır. Bu videoyu izlediğinizde, İngilizce altyazıyı görerek ya da altyazıyı görmeden doğru cevabı seçme şansınız bulunmaktadır. Ne şekilde cevaplamak istediğinize altyazıyı göster ya da gösterme butonlarından herhangi birine basarak karar verebilirsiniz. Cevabınızı verdikten sonra, ileri tuşuna basarak bir sonraki video ile devam edebilirsiniz.

voscreen-2voscreen-3voscreen-4

 

İzlediğiniz ilk video bittikten sonra, sağ tarafta bir menü çubuğu karşınıza çıkacaktır. Bu çubuktan profilinize ve farklı tercihlere ulaşabilirsiniz. Bu menüde, sizlerin işine yarayacak olan iki önemli şey var.

Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi, İngilizce seviyenize göre videolar izlemek istiyorsanız, seviyenizi seçerek oynamaya devam edebilirsiniz.

voscreen-5

Benim favorim olan bir diğer seçenek ise pratik yapmak istediğiniz gramer konusunu seçerek, o konuyla ilgili cümle yapılarının geçtiği videoları izlemektir. Bunu nasıl yapacağınızı da aşağıdaki görsel görebilirsiniz:

Voscreen 6.jpg

 

Küçük bir ipucu : Eğer bu videoları izlerken, yanınızda not alabileceğiniz bir defter olursa, beğendiğiniz kalıpları, cümleleri ve yeni kelimeleri yazarak kendinize ait minik bir sözlük de oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda, sadece uygulama değil websitesini de kullanabilirsiniz.

Hepinize iyi çalışmalar,

 

Merve

…………………………………………………………

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.