HABERLER, Rusça Hazırlık

Anastasia Semina’nın Eskişehir hakkındaki haberinde Rusça hazırlık programından tanıdık yüzler!


Anadolu Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2018 yılı Mart ayında Eskişehir’de seçkin Rus yazar Solzhenitsyn’in doğumunun yüzüncü yılına adanmış uluslararası bir konferans düzenledi. Etkinliğin açılış töreninde öğrencilerin Rus dilinde icra ettikleri performanslara yer verildi. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Rusça hazırlık biriminin ilk mezunları da bu etkinliğe katılan öğrencilerin arasında yer aldı. Etkinliğin konukları arasında Rossotrudnichestvo ve yabancı misafirler de dahil olmak üzere diğer misafirler temsilcileri de vardı. Yabancı konuklardan biri, ünlü bir Rus blogger olan Anastasia Semyina idi. Eskişehir ve Anadolu Üniversitesi hakkında bir haber yaptı. Haberinde, kentin neredeyse tüm manzaralarını ele alan Anastasia, Rus Dili ve Edebiyatı hazırlık bölümünde öğretmenlik yapan Bahri Can Balcı ve tüm Türkiye genelinde yapılan Rus Olimpiyatlarının ilk turunda A2 seviyesinde birincilik ödülü alan hazırlık bölümü öğrencisi Aleyna Pehlivanoğlu ile görüştü. Hazırlık biriminde görev yapan Öğr. Gör. Bahri Can Balcı, Rus diline olan sevgisini ve öğretmenliğe uzanan yolunu  anlattı.indir

 

Hazırlık fakültesi öğrencisi Aleyna Pehlivanoğlu da kayıtsız kalmayıp, Rus dilini öğrenme adına gösterdiği çabaları ve  bu dile olan ilgisi hakkındaki görüşlerini zor ve karmaşık olarak nitelendirilen cümleler ile tereddüt etmeden ifade etti.

indir (1)

Anastasia Semina’nın haberi Rus dili hazırlık hakkında yabancı medyada yer verelilen ilk çalışması olarak kabul edilebilir. Rus dili Hazırlık Fakültesinin, öğretim yöntemlerini geliştirmeye devam etmesi, öğrencileri çalışmalarında desteklemesi ve Rus dilinde başarıya giden yolda sadık yardımcıları olmaya devam etmesini umulmaktadır.

Anastasia Semina’nın haberini bağlantıyı takip ederek görebilirsiniz.

 

В марте 2018 года в городе Эскишехире факультетом русского языка и литературы университета Анадолу была организована международная конференция, посвящённая столетию со дня рождения выдающегося русского писателя Солженицына. Торжественное открытие мероприятия включало в себя программу с выступлениями студентов на русском языке. В составе выступавших студентов были и первые выпускники подготовительного факультета по РКИ Высшей Школы Иностранных Языков Университета Анадолу. Среди гостей мероприятия были представители Россотрудничества и другие гости, в том числе и иностранные. Одним из иностранных гостей является Анастасия Семьина, которая является известным российским влоггером. Она сняла репортаж про сам город Эскишехир и университет Анадолу. В своём репортаже Анастасия охватила почти все достопримечательности города и взяла интервью у многих преподавателей, в том числе у преподавателя подготовительного факультета Бахри Джан Балджы, а также студентки подготовительного факультета, которая заняла первое место по уровню А2 в первом туре Всетурецкой Олимпиады по русскому языку, Алейны Пехливаноглу. Преподаватель подготовительного факультета Бахри Джан Балджи рассказал о пути становления его как преподавателя, о его любви к русскому языку. Русский язык не оставил равнодушным и студентку подготовительного факультета Алейну Пехливаноглу, которая на этом языке без запинок полными и сложными предложениями рассказала о своих стараниях и интересе к русскому языку. Репортаж Анастасии Семьиной можно считать первым выходом в зарубежные медиа. Подготовительный факультет по русскому языку продолжает работу по совершенствованию методов преподавания, поддерживает студентов в их начинаниях и надеется в дальнейшем как и прежде быть им верными помощниками на пути к успехам по русскому языку.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.