HABERLER

Öğrenci Birimi etkinliklerine hazır mısınız?


Instagram hesabımızda ve bu blogda görmüşsünüzdür, geçtiğimiz yıl bir çok aktivite yaptık okul bünyesinde: Cultural Exchange Day, Walk&Talk, Vocabulary Workshops, Rusça yıl sonu gösterisi ve Almanca Eyaletler günü ve İngilizce tiyatro gibi… Bu öğretim yılında da aktiviteler yapacağız ve çok yakında Ekim ayı etkinlik takvimini sizinle paylaşacağız. Peki bu etkinlikleri düzenleyen birim nedir? Ne iş yapar? Biliyor musunuz? Hep birlikte göz atalım.

Öğrenci Birimi ne yapar?

Öğrenci Biriminin amacı öğrencilerin öğrendikleri dile karşı ilgilerini arttırmak, bu dili sınıf dışında kullanmalarını sağlayacak ortamlar yaratmak ve aktiviteler düzenlemektir. Düzenlenen aktiviteler aracılığıyla öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek ve öğrendikleri dil ile ilgili farkındalıklarını arttırmak amaçlanır. ( burada bir video var, gördünüz mü?)

Düzenlenen aktivitelerin aylık takvimi instagram ve blog hesaplarında yayınlanır. Ayrıca aktivitelerle ilgili afişler de okulun haberleşme kanallarında paylaşılır. Hazırlanan afişlerde yer ve saat bilgisi olur. (Bir bakın bakalım İnstagramdaki afişlere. Neler yapmışız daha önce.)

Öğrenci Birimi etkinliklerine katılımda gönüllülük esastır. Ancak her aktivite için bir katılımcı listesi oluşturularak arşiv için saklanır ve bunun için katılanlardan imza alınır.

Bazı aktiviteler için kontenjan sınırlı olabilir ve katılmak için erken davranmanız gerekebilir. Hızlı olun. (Acaba hangi aktiviteler için kontenjanı sınırlı tutuyoruz. Eski paylaşımlar bir ipucu veriyor mu acaba?)

Ne tür etkinlikler var ki?

Öğrenci birimi olarak Teknoloji Entegrasyonu Birimi le birlikte 2018-2019 öğretim yılı için planladığımız etkinliklerden bir kaçını burada paylaşmak istiyoruz.

Alphabet Scavenger Hunt

Kelime avına ne dersiniz? Hem kelime öğrenecek hem eğleneceksiniz. Peki ne yapmanız gerekir?        

Öğrenci Etkinlik Odasından ilgili dildeki Scavenger Hunt formunu alınır. Bu formada alfabeyi oluşturan harfler ve her bir harf için yazılacak kelime için bir boşluk bulunur.     Belirtilen süre içerisinde her bir harf ile başlayan kelimeler için ipuçları okul bloğu,  duyuru panosu, facebook sayfası ya da Instagram hesabı gibi mecralarda paylaşılır. İpucunun nerede paylaşılacağı ve ne tür bir ipucu olacağı önceden söylenmez. Öğrenci ipuçlarını değerlendirerek kelimeyi tahmin eder ve forma yazar. Son ipucu paylaşıldıktan sonra formu dolduran öğrenciler bir fotoğrafını çekerek anadoluogrencibirimi@gmail.com adresine gönderirler. Gönderenler arasında yazım hatası olmadan formu tam olarak doğru dolduran öğrenci Scavenger Hunt’ı kazanmış olur. Kazanan öğrenciye anı olarak küçük bir hediye verilir.

Tüm hazırlık programları için düzenlenir. Kazanan öğrenciye sertifika verilir.

Unutmadan, bunun bir de Grammar Hunt ve General Knowledge Hunt versiyonu da varJ

Countries and Languages – Poster Sharing Day

Bu aktivite ile öğrencilerde hedef dil hakkında farkındalık yaratmak ve genel kültürü arttırmak amaçlanır. Peki bu nasıl olur? Zor mu? Korkutucu bir şey mi?

İlana çıkılarak öğrencilerden oluşan katılımcı listesi oluşturulur. Katılım bireysel veya     grup olabilir. Süreçte mentorluk yapmak isteyen öğretmenler de katılımcı listesine dahil olabilir ya da kendi öğrenci gruplarıyla etkinliğe katılmak üzere başvurabilirler. Katılımcılar öğrendikleri dilin (İngilizce, Almanca, Fransızca veya Rusça) konuşulduğu bir ülkeyi seçerler ve seçtikleri ülke hakkında bir poster ya da infografik hazırlarlar. Hazırlandıkları ülkenin genel özelliklerini, geleneklerin, yeme-içme alışkanlıklarını ya da o ülkeye ait ilginç bilgileri posterlerine ya da infografiklerine dahil edebilirler. 6. Hafta Poster Sharing Day düzenlenir ve tüm hazırlık programlarının katılımı sağlanır. Öğrenciler hem öğrendikleri dilde hem de Türkçe’de o ülkeyle ilgili poster sunumlarını yaparlar

Tüm hazırlık programları için düzenlenir. Katılımcılara sertifika verilir.

 Vocabulary Workshop

 Düzenli olarak kelime öğrenmeyi teşvik etmeyi amaçlayan bu aktivite belli tarihlerde öğlen tatili sırasında yapılır. Vaktini iyi değerlendiren öğrenciler bu aktiviteye katılarak ders dışı kelime öğrenme fırsatını yakalarlar. Bu aktivite yaklaşık 15 dakika sürer ve quizlet live gibi bir oyun oynanarak biter.

Puzzle Project

Kelime bilgisini ve kalıcı bir ürün ortaya çıkararak motivasyonu arttırmayı amaçlayan bu aktivitenin pilot çalışmasını geçen yıl yaptık. Peki nasıl bir proje bu, nasıl işler?

İlana çıkılarak katılımcı listesi oluşturulur. Bireysel veya grup olarak katılım  mümkündür. Süreçte mentorluk yapmak isteyen öğretmenler de katılımcı listesine dahil olabilir ya da kendi öğrenci gruplarıyla etkinliğe katılmak üzere başvurabilirler. Öğrenciler ders içi ya da ders dışı öğrendikleri kelimeleri içeren bulmacalar hazırlarlar. Öğrenci Birimi tarafından bulmaca oluşturma yöntemleri, bulmaca  hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vb hakkında katılımcılara bilgi verilir.  Bulmaca kitabının formatı katılımcı öğrenciler tarafından belirlenir. 7. Ve 13. haftada kitapçık çalışması biter ve tüm hazırlık programı öğrencilerinin faydalanabilmesi için paylaşılır. Böylelikle herkes farklı bir aktiviteyle kelime tekrarı yapma imkanı bulur.

Tüm hazırlık programları için düzenlenir. Katılımcılara sertifika verilir.

Newspaper Project

Araştırma ve yazma becerilerini (ve genelde dil becerilerini) geliştirmeyi ve kalıcı bir ürün ortaya çıkararak motivasyonu arttırmayı amaçlayan bu aktivite 2017-2018 öğretim yılında yapılan ödev yarışması katılımcılardan öğrencimiz Saliha Gedik’in ödevinden ilham alınarak planlanmıştır. Peki nasıl bir proje bu?

İlana çıkılarak öğrencilerden oluşan katılımcı listesi oluşturulur. Katılım bireysel veya grup olabilir. Süreçte mentorluk yapmak isteyen öğretmenler de katılımcı listesine dahil olabilir ya da kendi öğrenci gruplarıyla etkinliğe katılmak üzere başvurabilirler. Katılımcılar her dönem bir ya da iki kez yayınlayacak şekildebir gazete formatı oluştururlar. Gazete formatı için 2017-2018 akademik yılı bahar döneminde ödev yarışmasına katılan öğrencimiz Saliha Gedik’in projesinden faydalanabilirler. Gazete dört dilli olabilir (İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça).

Tüm hazırlık programları için düzenlenir. Katılımcılara sertifika verilir.

 Writing Club

Yazamıyorum… ne yazacağımı bilmiyorum…. benden ne bekleniyor haberim yok…. gibi düşünceler aklınızdan geçiyorsa eğer bu başlık altında düzenleyeceğimiz aktiviteler size göre.

Düzenli oturumlar aracılığıyla öğrencilerde yazılı anlatım konusunda farkındalık yaratarak dil becerilerini geliştirmeyi amaçlanır. Her bir oturumda farklı bir odak noktası olur, örneğin fikir geliştirme, yazı bütünlüğünü sağlama, bağlaçları kullanma gibi. Oturum tarihi ve saati ile odak noktası önceden duyurulur.

Speaking Club

Konuşamıyorum… ne konuşacağımı bilimiyorum… konuşacağım ortam yok diyenler için bu başlık altında aktiviteler düzenlenir. Farklı aktiviteler aracılığıyla öğrencilerde sözlü anlatım konusunda farkındalık yaratarak dil becerilerini geliştirmeyi amaçlanır. Mesela:

Walk & Talk: Erasmus öğrencilerinin de katılımıyla düzenlenen yürüyüş turlarıdır. Öğrenciler isim yazdırarak katılabilirler. Katılım kontenjanla sınırlıdır. Yürüyüş için şehir merkezinde bir buluşma noktası verilir. Yürüyüşte iletişim dili İngilizcedir.

Conversation Corners: Belli bir odak noktası belirlenerek yapılan konuşma aktiviteleridir. Bu aktiviteler konu bazlı olabileceği gibi hedef dildeki belli yapıları kullandırmaya yönelik de olabilir. Amaç öğrencilerin ders dışında öğrendikleri dili kullanabilecekleri bir ortam yaratarak konuşma pratiği yapmalarını sağlamaktır. Oturum tarihi/ saati ve içeriği önceden duyurulur. Bazı oturumlar için öğrencilerden önceden isim yazdırmaları istenebilir.

(Short) Movies: Konferans salonunda ya da öğle tatilinde TV Room 1 de film izleyerek yapılan etkinliklerdir. Film öncesinde, sırasında ya da sonrasında yapılan tartışmalarla öğrencilerin kendilerini sözlü olarak ifade etme becerilerini geliştirmeye odaklanılır.

 Reading Club

Düzenli oturumlar aracılığıyla öğrencilerde yazılı anlatım konusunda farkındalık yaratarak dil becerilerini geliştirmeyi amaçlanır. Oluşturulan grup ile seçili materyaller kullanılarak okuma stratejileri geliştirme, anlamayı arttırma ve metne dayalı olarak çıkarımda bulunma üzerine çalışmalar yapılır. Oturum tarihi ve saati ile odak noktası önceden duyurulur.

Unutmadan bir de yarışmamız var:

AUSFL Bookworm Competition

İlana çıkılarak yarışma koşulları açıklanır. Yarışmaya katılım bireyseldir. Katılım sağlayan öğrencilere mentorluk yapmak isteyen öğretmenlerin de başvurması gerekmektedir. Süreçle ilgili detaylar ilanda yer alır ve tüm süreç bir koordinatör öğretmen tarafından takip edilir. Kazananlara sertifika verilir.

Cultural Exchange Day

Geçtiğimiz yıl ikincisini yaptığımız bu etkinlik kültürel etkileşimi arttırmayı ve yabancı dil kullanımını teşvik etmeyi amaçlamakta. Hiç baktınız mı blogda ve instagramda ilgili paylaşımlara?

Uluslararası İlişkiler Birimi işbirliği ile YDYO binasında gerçekleştirilmek üzere Erasmus öğrencileri ve hazırlık öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen etkinliktir. İlana çıkılarak sunularıyla katılım sağlamak isteyen öğrenciler belirlenir. Mentor olarak katıkıda bulunmak isteyen öğretmenler de katılım sağlayabilirler. Erasmus öğrencileri geldikleri ülkelerle ilgili, hazırlık öğrencileri ise Türkiye ve Türk kültürü ile ilgili poster, infografik, demo vb gibi sunumlar hazırlarlar. Belirlenen tarihte tüm Erasmus öğrencileri ve YDYO öğrencilerinin katılımıyla etkinlik gerçekleştirilir. Etkinlikte dans gösteriler, çekilişler ve mini yarışmalar da yer alabilir.

Tüm hazırlık programları için düzenlenir. Katılımcılara sertifika verilir.

Evet, örnekler bunlar. Ama burada detaylarını şu an paylaşmadığımız aktiviteler de var. Belki onlar başka bir yazının konusu olacaklar. Sizin yapmanız gereken öğrenmenizle ilgili sorumluluğu almak ve size sunulan fırsatları değerlendirmek.

Hepinizi etkinliklerimize bekliyoruz!

Sorularınız için: anadoluogrencibirimi@gmail.com

İngilizce Tiyatro gösterisiMüzik dinletisiAlmanca tiyatro gösterisiFransızca konuşma atölyesiMini Vocabulary WorkshopDeneme Sınavı -İngilizceİngilizce TabooRusça Yıl sonu gösterisiCultural Exchange DayCultural Exchange DayRoll me a questionYDYO Erasmus Buluşması

Walk & Talk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.