HABERLER

17 Eylül’de yapılacak Seviye Tespit Sınavına Girmek İçin Birkaç Sebep!


Evet, tam bir hafta var 2018-2019 Öğretim yılının başında yapacağımız Seviye Tespit Sınavına… Peki bu sınava gerçekten girmeniz gerekiyor mu? Belki bir kısmınız “Üniversite sınavına çok çalıştım yoruldum, bu yıl dinlenmek istiyorum“; bir kısmınız ise “Zaten bilimiyorum (ya da az biliyorum) ben bu yabancı dili, girmesem de olur” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ya da “Çok uzak benim memleketim, bir gün için gelemem” diyenleriniz de vardır belki. Aklınızdan geçen her ne ise biz sizinle bizim aklımızdakileri paylaşmak istiyoruz.

Seviye Tespit Sınavına girmeniz gerek çünkü

  • biz sizi tanımıyoruz. O nedenle YDYO olarak elimizdeki tek veri sizin STS sınavındaki skorunuz olacak. Daha sonradan sizin sözlü beyanınıza göre sizi kurlara yerleştiremeyeceğimiz için bu sınav skorunuz sizin hangi kurda olacağınızı bize söyleyecek.
  • bu sınava girmezseniz en alt kur olan D kuruna yerleşeceksiniz ve bir kere öğrenciler kurlarına yerleştikten sonra kur değişikliği yapamayacağımızdan tüm yıl alacağınız eğitim sizin bu sınava girmeme kararınıza bağlı olarak gelişecek. Daha sonra “ama bu kadar da değil, ben biliyorum biraz İngilizce / Rusça / Almanca / Fransızca” “Benim bölümüm zorunlu bunlarla vakit kaybediyorum” “Bildiğim şeyler anlatılıyor, canım sıkılıyor” gibi gerekçelerle yönetime gelip kur değişikliği yapmak istediğinizde bu talebinize olumlu cevap veremeyeceğiz. O nedenle yeriniz uzak olsa da bir gün için masraf yapıp buraya gelmeniz ve sınava girmeniz, bir yıl fazladan hazırlık okumak için yapacağınız masraftan daha düşük olacak. (Buraya şu notu düşelim: Sınava girip bilmediği halde soru cevaplayan ve hakettiğinden daha fazla bir puan alan öğrenciler için de geri dönüş yok! Yani “ben bilmiyorum, attım tuttu! anlamıyorum hiç.” gibi gerekçelerle kur değişikliği isteyen öğrencilerin de talepleri ne yazık ki karşılanmayacak.)
  • bu sınava girmeyip öğreneceğiniz dilde altyapınız biraz olduğu halde en alt kura yerleşirseniz sıkılacak ve belkide devamsızlıktan kalacaksınız. İkinci yıl hazırlık okumanız gerektiğinde harç parası yatırmak zorunda kalacaksınız çünkü devlet hazırlık sınıfı dahil bir yıl başarısız olan öğrencilerin harç parasını karşılamıyor. Bu size ekstra bir masraf çıkaracak. Benzer bir şekilde KYK bursu alıyorsanız eğer başarısızlık durumunda bu burs krediye dönecek, yani geri ödemek zorunda olacaksınız aldığınız parayı mezun olunca.
  • öğreneceğiniz dilde belli bir alt yapınız varsa ve yeterli olduğunu düşünüyorsanız hazırlık muafiyeti alabileceğiniz Yeterlik Sınavına (YTS) girebilmeniz için bu sınavdan 60 ve üzeri bir skor almanız gerek. Aksi takdirde YTS ye giremezsiniz. (Bu durum 3 sınav hakkında faydalananlar ve daha önce isteğe bağlı hazırlık okuyup başarısız olan ve YTS ye girmek için dilekçe veren öğrenciler için geçerli değil.)

 

Her yıl STS ye girmeyen büyük bir öğrenci grubu oluyor ve her yıl yukarıda bahsettiğimiz sorunlar yaşanıyor. Sınava girmeyen öğrencilerimizin büyük çoğunluğu devamsızlık sorunu yaşıyor ve bir yılı başarısız bitiriyor. Alacağınız 100 soruluk 100 dakikalık sınav sizin bir yılınızı ve sonrasını belirliyor. İki kere düşünün ve kararlarınızı dikkatli verin.

Sınav örnekleri, öğrenci el kitapları vb için websitemizi ziyaret edin: https://ydyo.anadolu.edu.tr

Başarı hikayeleri, haberler vb için bloğumuzu ziyaret edin ve üye olun: https://anadoluhazirlik.wordpress.com

Instagram hesabımıza üye olun, neler oluyor okulda haberiniz olsun: @anadoluhazirlik

YouTube kanalımıza üye olun, hem bizim paylaşımlarımızı takip edin hem de önerdiğimiz kanalları görün: A.Ü Yabancı Diller Yuksekokulu

Facebooktaki kapalı grubumuza üye olun: Anadolu Hazırlık 2018-2019: Soru(nu)m var. Yardım Lütfen!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.