HABERLER

Sıkça sorulan sorulara cevaplar…


Zorunlu hazırlık okuyan ve ilk yılında başarısız olan öğrencilerimizin sıklıkla sorduğu sorulara burada kısaca cevap verelim.

  1. Hocam, geçen yıl C kurunu bitirdim şimdi B kurundan mı devam edeceğim?

Her eğitim yılının başında yapılan Seviye Tespit Sınavına yeni kayıt ve ikinci yıl hazırlık okuyacak öğrencilerin (zorunlu ya da isteğe bağlı olması farketmez) girmesi gerekmektedir. Bir yıl önceki başarı ya da kur bilgisi dikkate alınmamaktadır. Tüm öğrenciler bu sınavda aldıkları puana göre ilgili kurlara yerleştirilirler.

2. Hocam, hazırlıkta ikinci yılımı okuyacağım. Sınava girmek için bir başvuru yapmam gerekir mi?

Hayır. Kayıtlı olduğu program için hazırlık zorunlu öğrencilerimiz ilk yıllarında başarısız oldularsa otomatik olarak ikinci yıl okuyacak öğrenci olarak sistemde görünürler. Ayrıca bir başvuru yapmaya gerek yoktur.

3. Hocam, hazırlıkta ikinci yılım. Kayıt yenilememe gerek var mı?

Tüm öğrencilerin her yarıyıl başında kayıt yenilemesi gerekmektedir. Kayıt yenileme tarihleri üniversitenin websitesinde yayınlanır. Hazırlık okulunun bu süreçte bir işlevi yoktur. Kayıt yenilemeyen öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamaz. Dolayısıyla kayıt onaysız öğrenciler hazırlık sınıf listelerinden düşerler.

4. Hocam, kayıt yenilerken para yatırmam gerektiğini öğrendim! Neden?

Hazırlık sınıfı dahil kayıtlı oldukları programda başarısız olan öğrencinin harcı devlet tarafından karşılanmamaktadır. Her programın öğrencisi için ödenmesi gereken miktar farklı olabilir. Hazırlık okulunun bu süreçle alakası yoktur.

5. Hocam, kayıt yapmaya çalışıyorum. Sistem hata veriyor. Ne yapmalıyım?

Kayıt yenileme süreciyle hazırlık okulunun bir ilgisi olmadığından karşılaştığınız sorunları Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezine ya da Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına iletebilirsiniz.

6. Hocam, YTS geçme koşulları aynı mı?

Evet, aynı. Ancak bu tip soruların cevabı hali hazırda websitesinde yayınlanmış olan 2018-2019 Öğrenci El Kitabında mevcut. Sorularınızı sormadan oraya başvurabilirsiniz.

7. Hocam, geçen yılki not ortalamamın Eylülde yapılacak olan YTS’ye katkısı var mı?

Hayır, yok. Bir önceki yıldaki not durumunuzun bir etkisi yok.

8. Hocam, hazırlık nerde? İki Eylül kampüsünde mi?

Evet, Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül Kampüsünde bulunan Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu her iki üniversitenin öğrencilerine hizmet vermeye devam ediyor.

9.  Hocam, zorunlu hazırlık okudum. Eylül’deki YTS’den başarısız olursam YÖKDİL sınavından yeterli puanı aldığım takdirde bölümümde eğitimime başlayabilir miyim?

YÖKDİL ya da YÖK tarafından geçerliği kabul edilen ve üniversite senatosunca da uygun görülen sınavlardan yeterli puanı alan öğrenciler muafiyet talebinde bulunabilirler. Ancak bölümde derslere başlama durumu tamamen kayıtlı olduğunuz programın belirleyeceği bir durum. Bu Eylül ayında yapılacak olan YÖKDİL sınavı görece olarak erken bir tarihte olduğundan (sonuçların açıklanması uzamazsa eğer) başarılı olursanız YDYO’ya muafiyet için ivedilikle başvurup kayıtlı olduğunuz program ile iletişime geçebilirsiniz. Mazeretli kayıt durumuna karar verecek merci orası, burası değil.

10. Hocam, ben YTS’den başarısız olursam “kendi imkanlarımla yabancı dilimi geliştirmek istiyorum” dilekçesi vermek istiyorum. Son tarih ne zaman?

Henüz duyuru yayınlanmadı. Ancak ekle-sil haftasının sonuna kadar dilekçe verilebiliyor genelde. Duyuruları takip edin. Ancak şuraya ufak bir not düşelim: bu dilekçeyi verip başarılı olan öğrenci oranı çok düşük. Eğer disipline olamıyorsanız ve çalışırken yardıma ihtiyacınız varsa bu dilekçeyi vermek için iki kez düşünüz deriz.

anadoluhazirlik (Instagram)

https://ydyo.anadolu.edu.tr (websitesi)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.