HABERLER

Kayıt Duyurusu Yayınlandı!


Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversite’sine yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için kayıt duyurusu yayınlandı. www. anadolu.edu.tr ve www.eskisehir.edu.tr sitelerinden duyurulara ulaşabilirsiniz.

Yeni kayıt olacak öğrencilerden zorunlu ve isteğe bağlı olarak hazırlık okuyacak olanlar 17 Eylül 2018 tarihinde yapılacak olan Seviye Tespit Sınavına (STS) girecekler. Bu sınavın bir örneği Yabancı Diller Yüksekokulu websitesinde mevcut. Bu sınavda alınan not öğrencinin kendi dil seviyesine uygun eğitimi alabilmesini sağlıyor. Yani

  • bildiği halde daha az soru cevaplayıp alt kura yerleşerek göreceli olarak daha rahat bir hazırlık dönemi geçirmeyi düşünenler yıl sonunda hazırlık başarılı olabilmek için gerekli dil becerilerinin hepsini öğrenemeyebilirler.
  • bilmediği halde tahmin yoluyla bildiğinden fazla doğru cevabı olanlar olduğundan daha yüksek bir kura yerleşerek verilen eğitimin kendilerine uygun olmadığını farkedebilirler. Ne var ki sonradan herhangi bir kur değişikliği yapılamadığından bu öğrenciler STS sonuçlarına göre yerleştikleri kurda kalacaklar.

STS’den 60 ve üzeri not alan öğrenciler duyurularda yer alan tarihlerde yapılacak olan Yeterlik Sınavına (YTS) girecekler. YTS ile ilgili açıklamalar ve örnek sınav Yabancı Diller Yüksekokulu websitesinde mevcut.  YTS’den başarılı olan öğrenciler kayıtlı oldukları programda eğitim almaya başlayacaklar başarısız olanlar ise STS’den aldıkları nota göre ilgili kura yerleştirilecek ve hazırlık eğitimi alacaklar. STS sonucuna göre en üst kur olan A kuruna yerleşen öğrenciler Güz dönemi sonunda kur başarılı olurlarsa eğer 30-31 Ocak 2019 tarihlerinde yapılacak olan YTS’ye girip başarılı oldukları takdirde kayıtlı oldukları programda eğitimlerine başlayabilirler.

Tüm yeni kayıt öğrencilerine hoş geldin der, başarılar dileriz.

anadoluhazirlik (Instagram)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.