Genel, HABERLER

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne Yeni Kayıt Yaptıracak Olan Öğrenciler İçin Birkaç Not…


Tebrikler… Çalıştınız çabaladınız ve bir üniversiteye yerleştiniz. Umarız hedefinize ulaşmışsınızdır.

Bu yazıyı Anadolu Üniversitesi’ne ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne bu yıl (2018-2019 Eğitim Yılında) kayıt yaptıracak mustakbel öğrencilerimiz için yazıyoruz. Bir kaç dakikanızı ayırıp dikkatle okursanız harika olur.

Hazırlık okumak istiyor musunuz?

Evet, Anadolu Üniversitesi veya Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne yerleştiniz. Önümüzdeki hafta kayıt yaptıracaksınız. Bazılarınız için İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Rusça hazırlık zorunlu. Kayıt sırasında “Hazırlık okumak istiyor musunuz?” gibi bir soruyla karşılaşmayacaksınız yani. Örneğin, Mühendislik Fakültesinde, İdari Bilimler Fakültesinin bazı bölümlerinde  ya da Eğitim Fakültesinin dil ile ilgili olan bölümlerinde hazırlık zorunlu. Zaten bu durum tercih kılavuzunda da yazıyor. Eğer hazırlık zorunlu olmayan bir bölümde okuyacaksanız, örneğin, Hava Trafik Kontrol, Felsefe ve Kabin Hizmetleri gibi o  zaman kayıt sırasında “Hazırlık okumak istiyor musunuz?” sorusu karşınıza çıkacak. Genelde bu soruya fazla düşünmeden cevap veriliyor ve ekle-sil haftasında bölümlerinde eğitimine başlamak için dilekçe veren öğrenci sayısı çok oluyor. Evet ya da hayır seçeneğini işaretlemeden önce Öğrenci El Kitabına bir kez bakın (buraya tıklayın). İsteğe bağlı olarak hazırlı okuyan öğrenciler zorunlu hazırlık öğrencileriyle aynı kurallara tabidir. Buna başarı ve devam kuralları da dahildir. Dolayısıyla nasılsa isteğe bağlı, istersem vazgeçerim gibi bir düşünceniz varsa iki kere düşünün. (Not: İsteğe bağlı olsa dahi öğrenci hazırlıkta başarısız olursa eğer KYK bursu krediye döner. Erasmus+ tan faydalanmak isteyenler tekrar tekrar yabancı dil sınavına girmek zorunda kalırlar.) Ayrıca, üniversite sınavı için çok çalıştım, hazırlıkta biraz dinlenirim diyorsanız yine düşünün 🙂 Dil öğrenme süreci zorlu bir süreçtir ve kaygan bir yokuşa benzer. Her gün öğrendiğiniz dille ilgili bir şeyler yapmazsanız ve düzenli çalışma alışkanlıklarınız yoksa bu kaygan yokuşta size tutamak olacak bilgilerden yoksun olursunuz ve kayıp düşersiniz. Yabancı Diller Yüksekokulu ile ilgili 2016 yılında TVA da yapılan çekime göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Tarih eski ama verilen bilgiler hala geçerli. 45. dakikadan itibaren YDYO hakkında genel bir bilgi verilen bölümü dinleyebilirsiniz.

Hazırlık okuyan öğrenciler kayıttan sonra ne yapmalı?

Evet, isteğe bağlı ya da zorunlu olarak hazırlık okuyacak öğrencilerimizin YDYO da yabancı dil eğitimine başlamadan önce muhakkak girmeleri gereken bir sınav var. 2018-2019 Eğitim yılında bahsettiğimiz bu sınav – “Seviye Tespit Sınavı” – 17 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Sınav bir değişiklik olmazsa İki Eylül Kampüsünde bulunan YDYO binasında yapılıyor. Sınav listeleri ise burada ve şurada yayınlanıyor. Sınav günü binlerce öğrenci sınava gireceği için sınav yerine sınav saatinden önce varacak şekilde yola çıkmanız önemli.

Bu sınava girmesek ne olur diye soranlarınız olabilir. Seviye Tespit Sınavının iki amacı var:

  1. Öğrencilerin dil seviyesini belirlemek ve ilgili kurlara yerleştirmek
  2. Yeterlik Sınavına girecek öğrencileri belirlemek

Birincil amacı çok önemli. Çünkü bu sınavda sadece bildiği soruları yapanlar ve tahmin yoluyla doğru cevap vermeyenler seviyelerine uygun bir kura yerleştirileceğinden tam da ihtiyaçları olan bir eğitim alacaklar. Bilmedikleri halde tahmin yoluyla doğru sayısını arttıranlar ya da kasti olarak doğru cevap vermekten kaçınanlar seviyelerine uygun bir kura yerleşemeyeceklerinden ya çok zorlanacaklar ya da çok kolay bulacaklar ders içeriklerini. Ne var ki kur ve sınıf değişikliği yapmak, kurallar gereği, mümkün olmadığından  bir yıl boyunca bunun sıkıntısını yaşayacaklar.

Peki ya sınava hiç girmesek de rahat etsek diyenleriniz varsa hemen şunu söyleyelim: Sınava girmeyenler en alt kura -hiç bilmeyenler grubuna- yerleşirler ve kur/sınıf değişikliği yapmak mümkün olmaz. Şunu da söyleyelim: bu durumda olan öğrencilerimize yaptığımız anket sonucunda en alt kurdan başlamak istediklerini çünkü hiç dil eğitimi olmadığını söyleyen öğrencilerimiz oldu. Ama bu öğrencilerin yanında, yol uzaktı, sınavdan haberim yoktu, bilmiyordum, girmesen olur gibi cevaplar veren öğrencilerimiz de oldu. Bizim tavsiyemiz öğrenme sorumluluğunu almanız ve işinizi şansa bırakmamanız.

Dersler başlayınca…

Dersler 24 Eylül’de başlayacak. Ders kitapları ve yardımcı materyaller konusunda YDYO da yönlendirileceksiniz. Hangi sınıfta ders alacağınız yukarıda verdiğimiz duyuru sayfalarında ilan edilecek. Teknolojinin içine doğmuş bireyler olarak YDYO nun çeşitli iletişim mecralarında yaptığımız duyuruları sıkı takip etmenizi öneririz. “Ama arkadaşım şöyle demişti..” gibi açıklamalar sonucu kaçırılan sınavlar ya da  dersler sizin sorumluluğunuzda, arkadaşlarınızın değil.

Websitemizde bulunan başarı öykülerine bakabilirsiniz, muhakkak ilham verecektir. Öğrencilerimizden birinin blog sayfasında yazdıkları bir yıl hazırlık okumuş birinin direkt paylaşımı olduğundan ilginizi çekebilir (tıklayın). Biz de alttaki paylaşımı meşhur sözlüklerden birinden bulduk, son döneme ait. Paylaşanın ağzına sağlık:

“isteğe bağlı olduğum halde c kurundan başlayıp b kuruna yükseldim ve bu dönem vizelerde sınıf birincisi oldum. genel olarak gördüğüm öğrencilerin hazırlığı geçmek için hiçbir şey yapmadığı ve akşam hangi bara gideceğine karar vermekte zorlandığı. spr manyaklarının oldukça bol olduğu bir okul ydyo hazırlık. sadece vize ve final dönemlerinde kütüphaneye giden, gün içerisinde hiç ders çalışmayıp sadece uyuyan ve akşamına barlar sokağına koşarcasına giden öğrencileri görmek olası. ingizlice veya herhangi bir yabancı dil düzenli olarak çalışıldığı sürece gelişir ve öğrenilir ama bizim öğrenciler bunu idrak edememiş durumda. zaten dönem başında “aaabi anadolu hazırlık zor yeaaa” kafasında oldukları için dönem içerisinden hiçbir şey yapmamaları normal.”

Kısaca siz isterseniz olur. İstemezseniz olmaz. Suçlamak her zaman daha kolay, çalışmaksa zor. Başarı sizin elinizde.

Nerelerden haber alınabilir?

Instagram @anadoluhazirlik

Facebook – Anadolu Hazırık 20178-2019: Soru(nu)m Var. Yardım Lütfen!!!

https://ydyo.anadolu.edu.tr

Hoşgeldiniz.

 

Not: Merak ediyorsanız YDYO Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencilerine İki Eylül Kampüsünde hizmet vermeye devam edecek. Şu an için durum bu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.