Başarı Hikayeleri

Zehra Habibe Tur


Ben Zehra Habibe Tur. Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. 2017-2018 öğretim yılında İngilizce hazırlığa D kurundan başladım ve bir yıl sonunda hazırlığı başarılı şekilde tamamlayıp bölümüme geçtim.

Sizlere geçirdiğim bu yılla ve hazırlıkla alakalı bir kaç şey söylemek isterim. Öncelikle yaptığım ve “iyi ki yapmışım” dediğim şeylerden bahsedeceğim. Benim yapmayı en çok sevdiğim şey, öğrendiğim yeni şeylerle ilgili metinler yazmaktı. Yazarken hem yeni kelimeleri cümle içinde kullanmayı öğrenirsiniz hem de yeni dil bilgisi konularında alıştırma yapma fırsatınız doğar. Öğretmenlerimiz bu konuda çok anlayışlı, ödevler dışında da yazdıklarımı gösterdiğimde hatalarımı düzeltmemi sağlayıp önerilerde bulunuyorlardı. Böyle bir fırsatınız varken umarım iyi değerlendirebilirsiniz. Sınavların, ödevlerin ve quizlerin not ortalamasına etkisini anlattıklarında, tek bir ödev ya da quiz çok da önemli değilmiş gibi gelebilir ama önemli olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Not açısından, bunlarda notlarınızı yüksek tutabilmeniz büyük sınavlarda sizi rahatlatır. Öte yandan, ne kadar alıştırma yaparsanız öğrenmeniz o kadar hızlı ve kalıcı oluyor. Quizleri ve ödevleri de sizi geliştirerek alıştırmalar olarak düşünebilirsiniz. Alıştırma demişken mümkün olduğu kadar okuldaki aktivitelere katılmaya çalışmanızı öneririm. Çok vakit almayan küçük aktiviteler olduğu gibi, bir hazırlık süreci isteyen etkinlikler de oluyor. Arkadaşlarınızla toplanıp bir şeyler öğrenmeyi hedeflerken, aynı zamanda birlikte iyi vakit geçirme imkanınız doğuyor bu etkinlikler sayesinde.

Öğretmenlerimizin kullanmamızı istediği bazı uygulamalar vardı kelime öğrenmek, dinleme etkinliği yapmak ya da iletişim kurabilmek için. Quizlet bu uygulamalardan biriydi. Burada kendi kelime listelerimi oluşturmak yapmayı sevdiğim başka bir şeydi özellikle de öğretmenimin benim listelerimi Başka sınıflarda kullandığını öğrendikten sonra  Bunun dışında bir öğretmenimiz aracılığıyla Çin’den arkadaşlar edindik onlarla konuşurken asıl amacımızın ‘dil öğrenmek’ değil ‘iletişim kurabilmek’ olması heyecanlandıran farklı bir tecrübe olmuştu. Öğrendiğini test etme fırsatı. Ek olarak, kullandığımız kitapların online etkinliklerini de yapmaya özen gösterdim. Seviyeme uygun dinleme, okuma etkinlikleri fayda sağladı. Son ve en önemli şey ise bir klişedir düzenli çalışmak. Sınav stresinden yeni çıkmışken “Yine mi ders” diyebilirsiniz ama değil. Yeteri kadar çalıştıktan sonra istediğiniz her şeyi yapmak için çokça vaktiniz kalıyor. Yapılması gereken sadece zamanı iyi kullanmak ve öğrendiğiniz şeye gerekli vakti ayırmak. Benim bu yılla ilgili pişmanlığım şu olabilir daha fazla konuşma alıştırmasına vakit ayırmamış olmak. Hazırlığı başarılı şekilde tamamlamış olsam da hala eksiklerimin olduğunun farkındayım ve bunları tamamlamak için çaba göstermeye devam edeceğim.

Umarım bu yılın değerini bilerek en verimli şekilde geçirip sonunda istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Zehra Habibe TUR

Cultural Exchange Day
Important Women of Turkish History
Cultural Exchange Day
Group photo – Zehra holding the flag

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.