HABERLER

“GSE in Action: An Anadolian Approach to Outcome-Based Language Teaching” adlı kitabımız yayınlandı!


YDYO hazırlık programlarının geliştirilmesinde temel olarak alınıp uyarlanan Global Scale of English (GSE) (Küresel İngilizce Ölçeği) hem öğrenciye hem de öğretmene dil öğrenme/öğretme sürecinde nelerin başarıldığı, daha nelerin yapılması gerektiği ve süreçte nerede olduğunu gösteren bir araç. Süreci bir cetvel olarak düşündüğümüzde 10 dan 90 a kadar bir aralığı olan bu cetvelde her bir çentik öğrenme çıktılarıyla ilgili.

gseÖrneğin, dinleme-anlama becerisini düşündüğümüzde, 10 da bulunan bir öğrenci alfabedeki harfleri ayırt edebilirken, 36 daki telefon mesajlarını anlayabilir, 49 daki günlük hayatta kullandığımı araçların kullanımıyla ilgili teknik yönergeleri takip edebilir ve 66 daki bir öğrenci tanıdık bir konudaki radyo programını, TV deki bir belgeseli ya da filmi  rahatlıkla takip edebilir demektir. Benze bir şekilde konuşma becerisinde ise 10 da adını söyleyebilirken 43 te geleceğe dailr planlarını ifade edebilir ve 63 te bir çok konu hakkında tavsiye verebilir durumda demektir. Eğer İngilizce hazırlık programında öğrenci olduysanız, kitaplarınızın yanında kullanılan packlerinizde her ünitenin sonunda yer alan “Checklist” leri hatırlarsınız. Bu chekclistlerde o ünite ve bizim size sağladığımız materyaller ile kazandırmaya çalıştığımız öğrenme çıktıları (outcome) yer alır. Siz neleri yapabildiğinizi ya da nelere daha çok çalışmanız gerektiğinizi, başka bir deyişle yukarıdaki cetvelde nerede olduğunuzu bu checklistleri yaparak görebilirsiniz. Bu linkte bulunan Adult (Academic English) ve Adult (General English)  daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşte aşağıda fotoğrafını gördüğünüz kitabın temeli bu: Öğrenme çıktısı temelli aktiviteler (Outcome-based activities). Peki bu öğrenme çıktıları nereden? Cevap: GSE!

Screen Shot 2018-07-17 at 3.44.27 PM

YDYO da görev yapan 52 öğretmenin katılımıyla oluşturulan bu kitapta GSE öğrenme çıktısı temelli tam 76 aktivite yer alıyor. Bu aktivitelerin hepsi GSE cetvelindeki farklı noktalarda bulunan öğrenme çıktılarına ulaşmak için tasarlanmış. 10 dan 76 ya kadar bir aralıkta aktivite(ler) bulmak mümkün. Her bir aktivitede hangi öğrenme çıktısına hizmet ettiği, ne tür materyaller gerektiği, aktivitenin süresi ve uygulama yönergeleri yazılmış. Ayrıca alternatif uygulamalar ve uyarılar da öğretmene notlar kısmında yer alıyor.

Bu kitabı YDYO da görev yapan 52 öğretmen hazırladı. YDYO müdürü Prof Belgin Aydın öncülüğünde ve editörlüğünde. Katkıda bulunan tüm öğretmenlerimizi tebrik ederiz!

 

Anadolu University School of Foreign Languages proudly presents: GSE in Action: An Anadolian Approach to Outcome-Based Language Teaching (Editor: Belgin Aydın). Congratulations to Belgin Aydın and all the colleagues contributed to the book! Without their contribution this would not be possible!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.