HABERLER

2017 – 2018 Akademik Yılı Bitti!


18 Eylül 2018 tarihinde başlayan 2017-2018 akademik yılı bitti!

Bahar dönemini başarı ile tamamlayanİngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça hazırlık öğrencilerimiz 4-6 Haziran 2018 tarihinde  Yeterlik Sınavlarına girdiler. Üç oturum halinde yapılan sınav sonuçları 8 Haziran 2018 Cuma günü açıklandı. Sınavların açıklanmasını takiben başlayan itiraz süreci geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Tüm öğrencilerimiz başarı durumlarını sistemde güncellendi ya da çok kısa süre içerisinde güncellenecek.

Güz ve Bahar döneminde eğitim-öğretime devam ettiğimiz toplam 32 hafta böylelikle sona erdi.

Peki şimdi ne olacak?

  • Zorunlu ya da isteğe bağlı olarak hazırlık okuyan öğrencilerimiz 2018-2019 akademik yılında kayıtlı oldukları programlarda öğrenimlerine başlayacaklar. Bunun için yapmaları gereken, zaten tüm öğrencilerin yapmakla yükümlü olduğu, kayıt yenileme işlemi. Anadolu Üniversitesinin web sayfasında yayınlanacak olan  2018-2019 Öğretim Yılı Akademik Takviminde kayıt yenileme tarihlerine bakmaları ve web sayfasındaki duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

***Başarılı olan öğrencilerimiz sertifikalarını YDYO Öğrenci İşlerinden alabilirler. ***

 

  • İsteğe bağlı olarak hazırlık okuyan ve başarısız olan öğrencilerimiz 2018-2019 öğretim yılında kayıtlı oldukları programda öğrenimlerine devam etmek istiyorlarsa dilekçe ile bunu bildirmeleri gerekiyor. Dilekçenin verileceği adres kayıtlı oldukları program…. YDYO değil.

 

  • Zorunlu hazırlık okuyup 2. yarıyıl sonunda başarısız olan öğrencilerimiz ikinci yıl hazırlık eğitimine devam edecek öğrenciler olarak sistemimizde yer almaktadır. Bu öğrencilerimiz, yeni kayıt öğrencilerle birlikte, Eylül ayında yapılacak olan Seviye Tespit Sınavına girecekler. Bu sınavdan 60 ve üzeri alanlar Yeterlik Sınavına girecek ve 60 ve üzeri bir puan alırlarsa hazırlık başarılı olarak 2018-2019 Öğretim Yılında programlarında öğrenimlerine başlayacaklar. Eğer bu puanı alamazlarsa Seviye Tespit Sınavından aldıkları puana göre bir kura yerleştirilecekler. Eğer en üst kur olan A kurunda olurlar ve güz dönemini başarılı tamamlarlarsa güz dönemi sonunda yapılan Yeterlik Sınavına girerek hazırlığı başarılı olarak tamamlama imkanları olacak.

***Burada güzel bir TED Talk var “grit” ile ilgili, Türkçe altyazılı versiyonu da var eğer isterseniz. ***

  • Zorunlu hazırlık okuyup 4. yarıyıl sonunda başarısız olan öğrencilerimizin YÖK yönetmeliğine göre kayıtlı oldukları programla ilişkileri kesilecek. Bu öğrencilerimiz 1) bulundukları üniversitede kayıtlı oldukları programın Türkçe eğitim vereni varsa oraya geçiş yapabilirler, 2) bu imkan yoksa, merkezi yerleştirme ile bir defaya mahsus olmak üzere başka bir üniversitede Türkçe programa yerleşebilriler, ya da 3) üç yıl içinde kullanabilecekleri üç sınav hakkından faydalanabilirler. 2. seçeneği tercih edenlerin ÖSYM takvimini takip etmeleri gerekmektedir. 3. seçenek içinse YDYO duyurularını takip etmeleri ve belirtilen tarihler arasında kayıtlı oldukları programa 3 sınav hakkından faydalanmak için dilekçe vermeleri gerekmektedir.  (yönetmelik için buraya tıklayın.)

*** Burada da time management ile ilgili güzel bir TED Talk var. ***

Unutmadan söyleyelim, kayıtlı oldukları programda bir yıl başarısız olan öğrencilerin (hazırlık sınıfı dahil) KYK bursları krediye dönmektedir Başbakanlık genelgesi gereği. Öğrencilerimizin başarı durumları sistemde mevcuttur ve başarı / başarısızlık durumunu KYK ya bildiren birim YDYO değil, kayıtlı olduğunuz programlardır. İlgili sorularınızı YDYO ya değil kayıtlı olduğunun programların öğrenci işlerine sorabilirsiniz.

Ayrıca bir çok sorunuzun cevabı Öğrenci El Kitabında bulunmaktadır.

Af konusuna gelince: Henüz usul ve esasları belirlenmemiş bir öğrenci affı var, evet. Bu af 2. yılını bitirenler için değil. YÖK’ün sayfasındaki bilgilendirmeye ulaşmak için buraya tıklayınız. 18.5.2018 tarihinden ÖNCE ilişiği kesilenlerle ilgili.

Evet… bu yazıyı güz ve bahar dönemini en başarılı olarak bitiren 50 öğrencinin listesini vererek bitirelim. Yabancı dil öğrenmek zorlu ve sürekli ilgi isteyen bir süreç… Yaptığınız her şeyin, verdiğiniz her kararın bu sürece olumlu ve tabiki olumsuz olarak etkisi var.  Bunun değerlendirmesini en güzel siz yapabilirsiniz.

Güz 2017-18 Güz En Başarılı 50 Öğrenci Sheet1

Bahar 2017-18 BAhar En Başarılı 50 Öğrenci Sheet1

Burada bir kaç başarı hikayesi var, öğrencilerimizin bizlerle paylaştığı. Belki okumak istersiniz.

Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.