Başarı Hikayeleri

Hasret Özer


IMG-20160131-WA0012Yabancı dil öğrenmenin insana kattığı bir çok şey vardır. Hayatimizi sadece ana dilimizin konuşulduğu ülkeler de mi devam ettireceğiz? Veya buna mecbur muyuz? Hayallerimizi gerçekleştirmenin en önemli yolu iletişimden geçer ve bunun için öncelikle zihinsel olarak kendimizi bu işe adamamız gerek.

         “Hayallerin senin en gerçekçi düşüncelerin olsun.”
 Sadece derslere kendimizi vererek bu işi başaracağımızı düşünüyorsak yanılıyoruz çünkü yabancı bir dili öğrenmek için biyolojiksel olarak beynin sinirleri arasında sinapslara ihtiyacımız vardır ve bu sinapslar tek sefer de oluşmaz. Bunu başarabilmek için ancak eve gittikten sonra “Bugün ben ne öğrendim?” diye kendimize sorarak önce sorgulamalıyız kısacası tekrar yapmak hayat kurtarır. Sonrasın da bu öğrendiklerimizi daha fazla geliştirmek için okulların verdiği kitaplarla yetinmemeli, alternatif kaynaklar kullanmalıyız.
             
… kişinin bir işi sevmesinin diğer bir nedeni o iste başarılı olmasına dayanır.
Zaman bazen bizim en büyük düşmanımız, bazense dostumuzdur. Bu durum bizim davranışlarımıza göre şekillenir. Planlı ve düzenli çalışma sayesinde her geçen gün bilgilerimiz artar ve psikolojik olarak derslerde daha fazla etkili olduğumuz için öğrenmekte olduğumuz yabancı dili daha da fazla sevmeye başlarız çünkü kişinin bir işi sevmesinin diğer bir nedeni o iste başarılı olmasına dayanır. Sizde başaracaksınız yeter ki kopmayın ve dayanmaya devam edin, unutmayın yabancı dil bilmek sadece yurt dışında gezmek veya eğlenmekten ibaret değil; bu şeklide yurt dışında ki şirketlerle eşgüdümlü çalışmak ve çevrenizi olabildiğince büyütmek söz konusudur.
* Hasret Özer – İngilizce hazırlık – 2017/18 Güz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.