HABERLER

YDYO’da yeni dönem 5 Şubat’ta başlıyor!


2017-2018 Akademik yılı bahar dönemi 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak.

 • Bahar dönemi sınıf listeleri en geç 2 Şubat 2018 Cuma günü öğleden sonra yayınlanacaktır.
 • 5 Şubat 2018 Pazartesi gününden itibaren yoklama alınacaktır.
 • Ders materyallerinizi ilk günden itibaren yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
 • Bahar dönemi packleri Genç Fotokopide (Üniversite caddesi) satışa sunulmuştur.
 • Yoklamaların anasiste gecikmeli olarak açılacağını göz önünde bulundurarak kendi kişisel devamsızlık kaydınızı tutunuz.

Unutmayın, devamlı ve dönem başarılı tüm öğrencilerimiz bahar dönemi sonunda yapılacak Yeterlik Sınavına girmeye hak kazanacaktır. Dönem başarı notunun %20 sinin hazırlık başarı notuna katkısını göz önünde bulundurarak derslerinize dört elle sarılmanızı tavsiye ederiz.

Dil öğreniminin bir süreç olduğunu hatırlayın ve “sınavdan önce çalışsam yeter” yanılgısına düşmeyin. Kısa vadeli hedefler ile düzenli olarak çalışın ve nihai hedefinize emin adımlarla ilerleyin.

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Güzel bir dönem olması dileğiyle.

7 thoughts on “YDYO’da yeni dönem 5 Şubat’ta başlıyor!”

 1. Merhaba 1. Dönem devamsılıktan kaldım 2. Dönem de devamsızlıktan kalırsam eylülde yapılan muafiyet sınavına girebilir miyim? Girebilirsem ve başarılı olursam bölüme geçebilirmiyim? Fransızca hazırlık okuyorum bu arada. Anadilim olduğu için derslere gitmiyorum sene başında sınava girmediğim için de bölüme geçemedim.

  1. Merhaba Oğuzhan,
   Evet, eylüldeki sınava girebilir ve başarılı olursan bölümüne geçebilirsin.
   Eylülde yapılan Seviye Tespit Sınavından 60 ve üzeri puan alanlar Yeteelik Sınavına girerler ve 60+ puan alanlar bölümlerine geçerler.

   Ayrıca YÖK tarafından eşdeğerliği kabul edilen Uluslararası sınavlardan da yeterli puanı alırsan muafiyet talep edebilirsin.
   ydyo.anadolu.edu.tr ye bakabilirsin eşdeğerlik tablosu için.

   Başarılar

 2. Merhaba Melek hanım,

  Seviye tespit sınavına ve yeterliliğe girmek için başvuru yapmam gerekiyor mu herhangi bir yere?

  1. Merhaba tekrar,
   Zorunlu hazırlık okuyan öğrencilerimiz bir yıl sonunda başarısız olurlarsa sistemde otomatik olarak ikinci yıl okuyacak öğrenci olarak görünürler. Dolayısıyla STS ve YTS ye girmek için ayrı bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sınav tarihinden önce duyurularda yayınlanan sınav listelerinde adları görünür.
   (Duyurular için ydyo.anadolu.edu.tr)
   Başarılar dileriz

 3. Merhabalar

  Bahar ve Güz dönemlerinden devamsızlıktan kalmış bulunmaktayım. İnternetten baktığımda 3 sınava giriliyor diye yazıyor fakat siz yanıt olarak sadece 2 sınava yani Seviye Tespit ve Yeterlilik sınavlarına girmemiz gerektiğini söylediniz. Bölüme geçmek için gireceğimiz sınavlar için başvuruda bulunmamız gerekiyor mu yoksa Eylül’de direk gelip sınavlara girebilirmiyiz? Aydınlatabilir misiniz rica etsem? Bir de Eylül’de yapılan muafiyet sınavı nedir ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Zorunlu hazırlık okuyan bir öğrenciyseniz ve 2017 kayıtlıysanız hazırlıkta 2. yarıyılınız demektir. 2 yarıyıl sonunda başarısız olan öğrenciler hazırlıkta ikinci yılını okuyacak öğrenci olarak görünürler. Dolayısıyla Eylül ayında yapılacak sınavlar için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Eylül ayındaki sınav Seviye Tespit Sınavı ve Yeterlik Sınavı olmak üzere aşamalıdır. Seviye Tespit Sınavına girip 60 ve üzeri puan alan öğrenciler Yeterlik Sınavına girerler. Çoktan Seçmeli Sınav, Sözlü ve Yazılı anlatım sınavlarından oluşan Yeterlik Sınavı sonunda 60+ puan alanlar bölümlerinde eğitimlerine başlayabilirler. Alamayanlar Seviye Tespit Puanına göre bir kura yerleştirilir ve hazırlık eğitimine devam ederler. Ancak hatırlatırım, bu bahsettiğim süreç zorunlu hazırlık okuyan ve iki yarı yıl sonunda başarısız olmuş öğrenciler içindir.
   Detaylı bilgi içim http://ydyo.anadolu.edu.tr adresinde bulunan Öğrenci El Kitabına ve sınav açıklamalarına bakabilirsiniz.
   Başarılar

 4. Ayrıca bahar dönemini başarısız ile tamamladığım için, haziranda yapılan Yabancı Dil Yeterlilik sınavına girebilir miyim? Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı nedir bu arada?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.