Almanca Hazırlık, Başarı Hikayeleri

NİSA ÇETİNKAYA


squarequick_2017327152036101

Öncelikle merhaba! Ben Nisa, size hazırlığı nasıl bitirdiğimi anlatacağım.

Bu sene hazırlıktaki 2. senem… Almanca’yı ilk defa geçen sene gördüm, lisede Bilişim okuduğum için sadece İngilizce görüyordum, o yüzden Almanca’ya dair hiçbir temelim yoktu. Bu nedenle hazırlıktaki ilk senemde başarısız oldum. Fakat bu sene olayın ciddiyetini anlamıştım ve Almanca’yı öğrenmek için elimden geleni yapmaya karar verdim.

“Öğrenmenin en önemli kuralı: istemek ve öğrenmeyi hedeflemek…”

Döneme A kurundan başladım. Bu sefer kendimden çok emindim, “yapabilen varsa ben neden yapamayayım?” dedim ve hemen işe koyuldum. Bunun için öncelikle dilsel yönden hangi beceriler konusunda zayıf olduğumu tespit ettim.  Elimden geldiğince alıştırma çözdüm, yazdığım tasklarda kendimi geliştirdim, derslerime etkin şekilde katıldım. Sonrasında başarı zaten kendiliğinden geldi…

“İnanmak başarmanın yarısıdır derler ya, aynen öyle.”

Bu yaptığım şeyler sayesinde Şubat’ta girdiğimiz Yeterlik Sınavında aldığım yüksek notla bölüme geçmiş oldum. İnsanın kendisini tanıması ve eksikliklerini bilerek ve gidererek ilerlemesi… Başarının sırrı bunda gizli bence.

Evet, 1,5 yıl hazırlık okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki, “geç olacağına hiç olmasın” demek yerine,  “geç olsun ama düzgün olsun” demek en mantıklısı… A kurunu okumakla Almanca’mı hem geliştirmiş hem de temelini sağlamlaştırmış oldum. Özellikle bu konuda bana yardımcı olan ve ellerinden geleni yapmaya çalışan hocalarıma teşekkür ederim.

Uzun lafın kısası; hırs, inanmak ve düzenli çalışmak başarının en önemli anahtarlarıdır. Başarılar diliyorum herkese. Umarım başarı sizinle olur! 😊

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.