Almanca Hazırlık, Başarı Hikayeleri

ECE NAZ ASLAN


 

E7168849-3F7F-4A92-A3DE-9D30BC7E38CE

Hazırlık sınıfına başladığımda bildiğim tek Almanca kelime ‘nein’dı. İlk başladığımda çok zorlanacağımı düşünüp geriliyordum, zaten üniversiteye başlamadan önce de derslere günü gününe çalışan biri değildim ki bu sebepten yeterlilik sınavında 5 puan farkla başarısız oldım ve bir dönem uzatmalı okudum.

“Almanca’yı öğrenmek benim için deneysel bir çalışma gibiydi aslında. Sadece ne olacağını merak etmiştim.”

İlk aylarda bu şekilde devam etti, günü gününe çalışmıyordum ama aynı zamanda devamsızlık yapmıyor ve dersleri takip ediyordum. Zamanla kendimde dil konusunda gelişme gördüm, ki notlarım da bu gelişmeleri onaylayacak nitelikteydi. Notlarım iyiye gittikçe “Acaba günü gününe çalışsam ne olur?” diye merak ettim. Hiçbir gün okul sonrası saatlerce ders çalıştığımı hatırlamıyorum, sadece yeni öğrendiğim kelimeleri tekrar ettim ve gramer konularına göz gezdirdim diyebilirim. Haftalık ödev olan taskları aksatmadan yapıyordum.

“Vee… İşe yaradı. “

Hiçbir şekilde bir beklentim yoktu fakat Almancam gittikçe gelişiyordu, ben de bunu kullanmaya karar verdim. Almancam geliştikçe dile olan ilgim artıyor, ilgim arttıkça çalışmak; öğrenmek istiyordum. Seviyeme uygun hikaye kitapları okumaya başladım, bu sayede hem kelime dağarcığım gelişti hem de Almanca yazma yeteneğim arttı. Hatta telefonumun dilini de Almanca yapmıştım, mecburen öğreneyim diye. 🙂

Daha sonrasında fark ettim ki dinleme konusunda, diğer konulara göre biraz daha geri kalmışım. Bunu geliştirmek için de Alman müziğiyle ilgilenmeye başladım, Almanca şarkılar dinlemeye başladım, hoşuma giden grupları ve şarkıcıları keşfedip her dinleyişimde sözlerini kendi kafamda çevirmeye çalıştım, cümle yapılarını aklıma kazıdım.

“Dil, bir ders gibi öğrenilmez, onu yaşamımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.”

Tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki, hangi dil olursa olsun, yabancı dil öğrenmek herhangi bir dersi öğrenmeye pek benzemiyor. Bir dili öğrenmek için hayatınızın içine bir şekilde dahil etmeli, öğrendiğiniz dilin kültürüyle ilgilenmelisiniz.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.