D Kuru Eğleniyor – RUNNING DICTATION (+video)


Herkese merhabalar,

Yabancı dil sınıflarında kullanılan teknolojilere göre nispeten daha eski olan ama aslında hiç de eskimeyen ve en eğlenceli etkinliklerden birisi olan running dictation‘ı sınıfımda yine uyguladım – ve biraz sonra videoda göreceğiniz gibi uygulama konusunda yanılmadım 🙂

Bu etkinliğin standart uygulamasında şu şekilde:

  1. Öğretmen hedef dil yapılarının olduğu bir metnin kopyalarını (gerekirse sadeleştirerek) grup sayısı kadar çoğaltarak tahtaya asıyor.
  2. Her gruptan bir öğrenci tahtaya koşuyor, aklında tutabildiği kadar cümleyi okuyup, grubunun yazıcısına yazdırıyor.
  3. Son olarak zaman sınırlaması sona erdiğinde ortaya çıkan metinleri özgün hale en yakın yazabilen grup birinci oluyor (başka çeşitli uygulamalar da mevcut).
  4. Ancak etkinliğin anlamlı olması için özgün metin ve öğrencilerin yazdıkları arasında farklılıklara mutlaka nedenleriyle dönüt vermek gerekiyor.

Peki bu etkinlik sadece koşmak ve yazdırmak mı?

Tabii ki hayır! Öncelikle, öğrenciler hedef dile eğlenceli bir şekilde maruz kalıyor. Birbirlerine akıllarında kalanları dikte ettirirken hedef dilde hem dinleme hem de konuşma fırsatları oluyor. Yazısı öğrenci ise dilin doğru kullanımı vb. konularda editör görevini üstleniyor. Mesela “…’dan sonra … gelmez ki” gibi. Bu durumda tahtadaki metne bir daha bakılıyor.

Benim bu etkinliğe kattığım çeşitlilik ise oyunu sınıf dışına taşıma, kare kodların kullanımı ve bu kodlara gömülmüş anlama soruları.

Özgün metin ve ortaya çıkan metin ile karşılaştırmaya ek olarak, oyunun heyecanı sorulara doğru cevapları bulabilmek ile ilgili. Yani öğrenciler metni doğru dikte ettiremezlerse, cevabı da bulamıyorlar ve (benim versiyonumda) oyunu kaybediyorlar.

Tüm bu süreci aşağıdaki kısa videoda görebilirsiniz (resme tıklayınız). Çok eğlendikleri için koridorda biraz ses olabiliyor 🙂 Umarım siz de sınıflarınızda uygularsınız 🙂

A. Ulus KIMAV

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s