Başarı Hikayeleri, İngilizce Hazırlık

Gözde Taşkın


Herkese merhaba, öncelikle o zamanlar çok farkına varamasak da bize öğrettiği her şey için tüm hazırlık hocalarına çok teşekkür ederim.

Ben de her şeye sıfırdan başlayanlardanım. Öyle ki adımı sorsanız bakıp kalacak belki de ne dediğinizi dahi anlayamayacak kadar kötüydüm. Biraz heyecan biraz korku ile başladığım hazırlık maceram o kadar da kötü gitmedi :).

Fark ettim ki yeni bir dil öğrenmek yeni bir dünyaya giriş yapmaktı, eğlenceliydi ve asla imkansız değildi.

Alışma sürecini atlattıktan sonra kelimeleri hızla öğrenmeye ve dağarcığımı geliştirmeye başladım. Cümle yapılarını öğrenirken de kelimelerle birlikte daha kolay cümleler kurabiliyordum. Tüm günümü ingilizceye ayırabilecek kadar boş vaktim vardı. Ama ben sadece ödevlerimi yapmakla yetiniyordum. Okulda can kulağıyla dinleyip akşam da sadece göz gezdiriyordum. Ansızın gelen quizler bizi sürekli çalışmaya her an tetikte olmaya zorlasa da bir süre sonra ona da alışmıştım ki zaten garip bir şekilde başarılı da oluyordum.

Başladığımdaki ben ile pre-int ben arasında dağlar kadar fark vardı. Sadece dersi dinleyip ödev yapmakla bu aşamayı kaydeden ben evde üstüne bir şeyler koysaydım çok çok daha iyi bir seviyede olurdum, eminim. Kurları takılmadan yüksek geçiyordum, quizlerim hep yüksek geliyordu portfoliomu da tamamlıyordum her şey yolundaydı ve

‘Ben iyiyim evet, çalışmadan da yapabiliyorum, kaptım ben bu işi’ dediğim intermediate kurunda çakıldım.

Arkadaşlarım yoluna devam ederken ben kendime olan gereksiz güvenimden o kurda kalmıştım ve tekrar okumak zorundaydım. Yalnız kaldım, nerede yanlış yaptığımı düşündüm çünkü beginnerdan başlayan birinin kalması demek okulun uzaması demekti ve benim de öyle olmuştu. Tüm motivasyonum düşmüştü kendime olan güvenim kırılmıştı ama bir bakıma iyi de olmuştu. İngilizceyi yapabildiğimi düşünürken aslında bu işin o kadar kolay olmadığını çaba, emek, süreklilik gerektirdiğini asla vazgeçmemem gerektiğini ve ne olursa olsun kendimi yeterli görmemem ve geliştirmem gerektiğini anladım. Kaldığım kurda artık gün içinde de çalışıyordum sadece ödev ve okul değildi. Listening ve writing alıştırmaları, grammerde olan hatalarımı düzeltmeye çalışmak derken çok verimli iki ay geçirdim ve okul bitti.

Okulumun uzadığını, yeni döneme tekrar hazırlıkta başlayacağımı kabullenmeye çalışırken, o yıl yeni başlayanlarla birlikte hazırlıkta olan öğrenciler de hazırlığın başında yapılan sınava girebileceklerdi. Eğer başarılı olursa hazırlık bitmiş olacak olamazlarsa da o sınava göre belirlenen yeni seviyede (alt veya üst olarak bunu göze alarak girilecekti sınava) başlayabilecekti ve bu bence çok büyük bir fırsattı. Tabi ki de o sınava girecektim ve geçmek için elimden geleni yapacaktım.

Öyle de oldu koca bir yazı arkadaşlarımın tatil fotoğrafları ile kursta ingilizce çalışarak geçirdim.

Evet ben kursa gittim ama şart mıydı değildi sadece benim yol gösterebilecek birilerine ihtiyacım vardı gitmeden de  sıkı bir çalışmayla elde edilemeyecek hiçbir şey yok buradaki kilit nokta

‘istemek’.

Sınav günü o tatil fotoğraflarına baktığım arkadaşlarım ile sınava girdik ve onların arasından sadece kazanan bendim.

Evet o güneşli günleri feda etmiştim ama buna değdi.

Geçmişe dönüp baktığımda şimdiki düşüncelerimle, evet belki çok çok farklı olmazdı ama gün içinde boş oturmaktansa bir kitap okurdum, ödevlerle yetinmez üstüne sürekli bir şeyler koymaya çalışırdım ve böylece de kalmadan geçebilirdim.

Hazırlık çok güzelmiş arkadaşlar. Sürekli değişen ortam, o sınıfın havası, İki Eylül ulaşım çilesi ve birbirinden değerli hocalar geriye bakınca özlediğimi fark ediyorum. Şimdi 3. Sınıftayım İngilizce İşletme okuyorum ve o adını söyleyemecek durumda olan ben İngiltere’ye gitmeye hazırlanıyorum 🙂 Asla pes etmeyin sadece çalışın olmadığını görseniz bile daha çok çalışın ve hiçbir şeyin sizi alıkoymasına izin vermeyin.

Gözde Taşkın

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.