Başarı Hikayeleri, İngilizce Hazırlık

ECENUR GUVEN


”Merhaba, Ben Ecenur Güven. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinde Sinema ve Televizyon öğrencisiyim. 2015-2016 yılı okul döneminde Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda hazırlık okudum. Hazırlık eğitimi benim bölümümde zorunluydu, yani belirli bir düzeyde dil bilmek gerekiyordu. Ki, bana kalırsa, hazırlık eğitimi bana zorunlu kılınmasaydı da ben hazırlık okumak isterdim.

“Dil öğrenmek demek, bir dilde bulunan kelimeleri bilip uygun gramere göre konuşmak demek değildir. Aynı zamanda bir kültüre tanıklık etmektir.”

“Bir dil bir insan” cümlesi hayatımda daima kulağıma küpe olmuş cümlelerdendir. Fakat bu cümle motivasyonu ne kadar artırırsa artırsın dil öğrenmek bambaşka bir olaydır. Dil öğrenmek demek, bir dilde bulunan kelimeleri bilip uygun gramere göre konuşmak demek değildir. Aynı zamanda bir kültüre tanıklık etmektir.Bir kültür ile özdeşleşmektir. Bu noktada hazırlık okuduğum için, özellikle Anadolu Üniversitesinde hazırlık eğitimi aldığım için çok memnunum.
Zor bir okuldu, çok fazla insanda bu okulun zorluğundan yakınıyorlardı ama yanılıyorlardı. Derslere düzenli gelen, derslere katılan, verilen ödevleri ciddi olarak yapan bir öğrenci için zor değildi.  Çünkü ödevler verilen derslerden bağımsız değil destekleyiciydi. Bunun yanı sıra sınavlarda sorulan soruların tamamına yakını hali hazırda derslerde işliyorduk. Farklı bir konu ile karşılaşılmıyordu.

“Öğretmenlerin kişisel olarak ilgilenmesi, sizin eksiklerinize göre verilen alıştırmalar, ya da oyunlar çok güzeldi.”

Öğretmenlerin kişisel olarak ilgilenmesi, sizin eksiklerinize göre verilen alıştırmalar, ya da oyunlar çok güzeldi. Hazırlık okuduğum için benim için çok eğlenceli bir dönemdi. Öğretmenlerin kişisel olarak ilgilenmesi, sizin eksiklerinize göre verilen alıştırmalar, ya da oyunlar çok güzeldi. Okul içerisinde belki de hiç tanışamayacağım insanlarla tanışmamı sağlaması da cabası. Hazırlık herkesin söylediği kadar uğursuz bir şey değil, hazırlık sadece dili rahatça öğrenebileceğiniz ve gözünüzün arkada kalmayacağı yer. Zorluğu ise hazırlık değil, dili öğrenmek. E, o da olsun o kadar!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.