Mobil Uygulamalar (İng), Web Sayfaları (İng), İngilizce Hazırlık

YENİ DÜNYALARA AÇILAN BİR KAPI:TED TALKS


ted-3

Öğrencilerim bana çoğu zaman dinleme becerilerini nasıl geliştirebileceklerini sorarlar. Onlara çözüm önerilerinde bulunurken, seviyelerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmaya özen gösteririm. Tahmin edilebileceği üzere, İngilizce öğrenmeye yeni başlamış birisine önerilecek yöntemler ve araçlar, dil öğrenimine uzun süredir devam etmekte olan birisine uymayacaktır. İngilizce seviyeleri orta ve ortanın üstü seviyelerde olan öğrencilerin hiç tereddüt etmeden kullanabilecekleri bir araç ise TED Talks isimli sitedir.

TED Talks farklı alanlarda uzmanlaşmış konuşmacıları hiç bir ücret talep etmeden ilgilenen herkesle buluşturan bir platformdur. Öğrenciler bu platformda yer alan konuşmaları izlerken, alt yazı seçeneğini kullanıp her hangi bir konuşmanın onlarca dile çevrilmiş çeşitli versiyonlarını takip edebileceği gibi, İngilizce konuşmalar için bile var olan İngilizce alt yazı seçeneğini kullanıp hem dinleme becerilerini geliştirebilirler hem de kelime dağarcıklarını genişletebilirler.

TED Talks aynı zamanda Android ve iOS işletim sistemleri için oluşturulmuş mobil aplikasyon aracılığı ile takip edilebilir. Mobil aplikasyon, internet sitesi üzerindeki içeriğin aynısına sahip olmanın yanında, TED Talks deneyimini zenginleştirmeye yönelik özellikler de içermektedir. Kullanıcılar isterlerse konuşmaları cihazlarına indirebilir ve çevrim dışı olarak istedikleri bir zamanda izleyebilirler. İçerik indirme yapmak istemeyen kullanıcılar, konuşmaları işaretleyip ileri bir tarihte izlemek için listeler hazırlayabilirler. TED Talks tarafından önceden hazırlanmış çeşitli oynatma listeleri sayesinde kullanıcılar kendi ilgisini çeken bir içeriğe mutlaka ulaşabilirler.

TED Talks sayesinde, hakkında merak duyulan her konu hakkında söz konusu alanda uzman kişilerden bilgi edinmek mümkündür. Kullanıcılar bu konuşmalar sayesinde dünyaya bakış açılarını genişletebilirler. Öğrenciler TED Talks ile İngilizce dinleme becerilerini geliştirebilir ve artı olarak genel kültürü geniş bireylere dönüşebilirler. Sonuç olarak, 2000’den fazla TED Talks arasında herkes mutlaka kendisi için bir şeyler bulabilir ve öğrenecekleri bilgilerle yeni dünyalar keşfedebilirler.

G. Çağdaş Gündoğdu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.