Web Sayfaları (İng), İngilizce Hazırlık

BBC LEARNING ENGLISH – BİR WEB SAYFASINDA BOL ÇEŞİTLİLİK


Herkese merhaba 🙂

Benim de zaman zaman takip ettiğim ve İngilizce öğrenen öğrencilerime tavsiye ettiğim bir web sayfasından bahsetmek istiyorum – BBC Learning English. BBC bir İngiliz TV kanalı olmakla birlikte İngilizce öğrenenlere de uzun süredir rehberlik ediyor ve bu konuda çok titiz çalışıyor. Bunu zaten web sayfasını ziyaret ettiğinizde göreceksiniz. Web sayfası oldukça sade ve gezinmeyi kolaylaştıran bir tasarıma sahip. Gereksiz reklamlarla ekranlarınız okunmaz bir hale gelmiyor.

Gelelim bu web sayfasında sizlere sunulan olanaklara. Web sayfasına giriş yaptığınızda seçenek olarak karşınıza “Courses” (kurslar) ve “Features” (öne çıkanlar) isimli iki ana menü çıkıyor. Bu menülerden “Courses”ı seçtiğinizde bir alt menü açılıyor. Bu alt menüde orta-alt düzey ile ileri düzey arasında kurslardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

bbc-learning-english2

Burada karşınıza çıkan seçeneklere göz gezdirip, ihtiyacınız olan kurslara başlayabilirsiniz. Örneğin, “English You Need” İngiliz dili ile ilgili sınav hazırlığı/taktikleri gibi konularda çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Veya orta-alt düzeyde İngilizce yeterliğe sahipseniz, “Lower-Intermediate“ı seçebilirsiniz. 30 ünitelik ve çok sistemli bir kurs ile karşılaşacaksınız. Sağ tarafta göreceğiniz “Unit selector” ile üniteler arasında gezinmek de mümkün.

bbc-learning-english3

Bu bölümle ilgili hoşuma giden diğer bir özellik de içeriğin video gibi farklı görsellerle ve videoların da yazılı metin ve cevap anahtarlı alıştırmalarla desteklenmesi. Deneyince siz de göreceksiniz.

Ana sayfadayken “Features“a tıkladığınızda karşınıza yine farklı ve faydalı içerikler çıkıyor.

bbc-learning-english4

Örneğin, Erasmus+ Programı ile yurtdışına gideceksiniz ancak üniversite yaşantısında gerekli olacak İngilizce yeterliğe sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, “English at University” tam size göre! Veya iş ortamında İngilizce konuşmaya ihtiyacınız varsa (staj, sezonluk işler vb.), “English at Work” de sizin için çok faydalı olacaktır. Ayrıca, video veya ses kaydı destekli olarak BBC’den haberler’e (News Report), gerçek ve doğal İngilizce’ye (The English We Speak) ve konu bazlı tartışma konularına (6 Minute English) – benim favorim – buradan ulaşmanız mümkün 🙂

Yazımı bitirmeden önce bu web sayfasındaki içeriğin bedava olduğunu ve tüm mobil cihazlarla uyumlu olduğunu söylemek isterim. Yani Kırmızı 4 sizin için daha eğlenceli olabilir artık 🙂

Eğer bu web sayfasını denerseniz, yorumlarınızı da paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Yönetici

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.